Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо му е на словото свобода

Медийният магнат Атанас Дамянов преди 9 септември 1944 г.

На световния ден на свободата на печатното слово – 3 май, говорим кога е възникнала необходимостта на хората да се информират за сериозни събития и още по-важно – защо трябва да има свобода на тази информация. Говорим и какви са механизмите за нейното опазване от възникването на печата у нас до днес, а и по света. Гости са професор Милко Петров, преподавател в Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, Тодор Панайотов, главен асистент в НБУ и преподавател по журналистика и професор Магдалена Костова Панайотова, декан на Филологическия факултет в Югозападния университет „Неофит Рилски“ и член на УС на Български П.Е.Н. – център.

Тодор Панайотов разказва за българската журналистика в исторически аспект – кога възниква и какви са предизвикателствата пред свободното перо, как властта се опитва да неутрализира критиките към себе си, как войните и превратите ограничават неизбежно свободите на печатното слово и как тоталитарната власт пък въвежда автоцензурните механизми в редакторската професия.

Професор Магдалена Панайотова обяснява защо и кога е създаден Международният ПЕН, как и до днес е нужна бдителност към свободата на писане, и защо още се случват неща като нападението с нож над Салман Ружди.

Професор Милко Петров говори за международните аспекти на свободите на печатното слово и че нищо в тази свобода не е гарантирано. Разказва и за успешното придвижване на България в скалата за оценка на медийните свободи.

По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна