Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредна кръводарителска кампания в ИСУЛ за болните от таласемия

Д-р Атанас Банчев: В България хората нямат навик да даряват кръв. Постоянно закъсняваме с лечението на пациентите

Снимка: БГНЕС

Поредната кампания за даряване на кръв се организира днес и утре в столичната университетска болница ИСУЛ. Тя е в подкрепа на пациентите с таласемия, които имат нужда от често кръвопреливане, за да живеят. В лечебното заведение се намира най-големият експертен център, в който се проследяват деца с това рядко заболяване. Най-малкият пациент е на 11 месеца.

Таласемията е наследствена генетична болест, при която не е възможно да се произвеждат здрави червени кръвни клетки или тези, които се произвеждат, не са достатъчно здрави, за да осигурят нормално функциониране на организма. Това налага при тежките форми на болестта да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици, разказа детският хематолог д-р Атанас Банчев. Той е координатор на Експертния център в ИСУЛ, където се лекуват деца на различна възраст. При тях заболяването вече се открива рано – на около 6-месеца, когато заради ниски стойности на хемоглобина те попадат при хематолог. 

"Оттам нататък влизат в програма за доста чести кръвопреливания. Тъй като тези кръвопреливания довеждат до натрупване на голямо количество желязо в организма, на около 2-годишна възраст се налага да се започне лечение с т.нар. хелатиращи медикаменти. Хелатиращите медикаменти имат за цел да извеждат от организма излишното желязо."

Д-р Атанас Банчев е хематолог към Клиниката по детска хематология и онкология Снимка: ИСУЛ

Тези процедури осигуряват по-голяма продължителност на живота. 

"Навремето, когато е описана за първи път тежката форма на таласемията, е било педиатрично заболяване. На възраст около 10 години се е стигало до фатален изход. Днес успяват да доживеят 60-65-годишна възраст. От едно детско заболяване се е превърнало в хронично страдание, което съпътства живота на човека."

В България около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. За тях е нужно непрекъснато осигуряване на кръв. И тук изниква проблемът на ниво общество, смята д-р Банчев. 

"В България хората нямат навик да даряват кръв. Държавата не прави абсолютно нищо, за да стимулира даряването на кръв на редовни интервали на хора от здравата популация. Обикновено се организират дарителски акции. Ние живеем в постоянен отказ, в постоянно недостигане на кръвта за нашите пациенти. Постоянно закъсняваме за тяхното лечение, защото не се прави необходимото да има достатъчно осигуреност с кръв."  

Д-р Банчев дарява кръв редовно, откакто е навършил пълнолетие. 

Акциите по кръводаряване днес и утре ще се проведат от 8.30 до 12.30 ч. в обновената част от Спешното отделение на ИСУЛ.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна