"Освен сражения, днес във войната се водят и битки за войната - като допустим инструмент за решаване на международните спорове. Тези битки са основно пропагандно-политически. Затова в дебата за Втората световна война отсъства историята. В този за войната в Украйна няма място за човека. А в дебата за войната изобщо липсва мирът. Десетилетия след Втората световна война се връщаме отново на темата "Война".
Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи.
И допълни, че войната консолидира ЕС, но не решава нито един от дългосрочните и сериозни проблеми, с които ЕС се сблъсква през последните десетилетия.
"14 месеца след началото на войната в Украйна ние не сме по-близо до мира. Или не сме се опитали достатъчно, или не сме успели. И в двата случая трябва да преосмислим подхода си. Проблем е, че в момента приоритет във войната е територията, а не хората. Като че ли цялата война се съсредоточи в очакванията около предстоящата обявена офанзива на Украйна. Преди няколко дни Кисинджър спомена, че една неуспешна офанзива ще доведе до началото на реални преговори за мир".
В предаването "Нещо повече" Кючуков посочи, че трудно осъществимо е да има загубил във войната - Украйна няма да бъде изоставена да загуби, а Русия не може да си позволи.
Според него Украйна има всички основания да иска да бъде член на ЕС.
"В средносрочна перспектива приемането на Украйна за пълноправен член на ЕС ще бъде трудно".
По думите му Германия и Франция са страните лидери в Европа, а относно личностите лидери той подчерта:
"Лидерство без идея за това как ще се развива светът е по-скоро месианство".
Пътят на РСМ към ЕС зависи от самата страна, допълни още дипломатът. И определи като недопустим случая с българската група отпреди дни.
Любомир Кючуков изрази мнение, че турският президент Реджеп Т. Ердоган умело успява да се ситуира не просто като регионален лидер, но като глобален фактор:
"Чрез тази си значимост през ЕС и през НАТО се опитва да решава двустранните си отношения със страните членки. В случай че настъпи промяна след изборите, всички досегашни заявления сочат, че тя няма да бъде рязка по отношение на външната политика. Въпреки че едно правителство на Кемал Кълъчдароглу ще бъде много по-близко и стремящо се към контакт с институциите на ЕС и НАТО, ще отчита много повече техните позиции, но и техния натиск".
Интервюто на Людмила Железова с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.