Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания "Евромеланома" - кожни специалисти преглеждат безплатно

проф. Снежина Василева по време на преглед
Снимка: Личен архив

Кампанията "Евромеланома" ни провокира да обърнем внимание на рисковете за кожата и начините да я пазим от слънцето. Тазгодишното издание е насочено към тийнейджърите, тъй като слънчевите изгаряния в младежка възраст са основен рисков фактор за развитие на рак в по-късна възраст.

Кампанията е организирана от Българското дерматологично дружество и Европейската асоциация по дерматоонкология. За целта днес в различни градове у нас се провеждат безплатни профилактични прегледи.

Най-сигурният начин да предпазим кожата от ултравиолетовите лъчи, е да я покрием със слънцезащитен продукт, отбелязва проф. Снежина Василева, дерматолог в Университетската болница Александровска.

Нанасянето на фотозащитни продукти трябва да става преди излагането на слънце, а не като отидем на плажа, напомня тя. И друг важен съвет:

"Да носим слънчеви очила, шапка с периферия или с козирка."

Въздействието на ултравиолетова радиация върху кожата дава видими промени след като човек навърши 50 години – кожата остарява и вече няма този свеж вид. За младите хора най-важно е да не допускат слънчево изгаряне – един от рисковите фактори за възникване на меланом. Към тези от тях, които са в тийнейджърска възраст, е насочена тазгодишната кампания "Евромеланома". 

"Един младеж тийнейджър много малко се интересува от това дали кожата му ще остарее или ще развие рак. Младежите се интересуват дали ще им минат младежките пъпки и те доста се подобряват от слънцето."

проф. Снежина Василева

Слънце в умерени количества подобрява настроението и участва в лечението на някои кожни заболявания. А от ултравиолетовите лъчи кожата синтезира витамин Д, припомня проф. Василева. 

"За нас е достатъчно с открити крайници и лицето през около 2 часа на ден да се излагаме на ултравиолета. Витамин Д може да се набавя и чрез храната, допълнителни таблетки, разтвори и т.н."

Дерматологът препоръчва наблюдение на кожата от ранна детска възраст до остаряването. 

"До 35-годишна възраст могат да се появяват бенки, пигментни новообразувания, които са доброкачествени, но те трябва да се оглеждат. От 100 бенки може да има една, която да е с риск или да представлява  нещо по-различно."

Списъкът със специалистите, които днес ще преглеждат безплатно, е  публикуван на сайта на Българското дерматологично дружество.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени