Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митове и факти за кръводаряването

Силвия Димитрова (37 г.) дарява кръв при акция за кръводаряване в Плевен, 16 май 2023 г.
Снимка: БТА

Страх от зараза, от болести, от прилошаване и даже от смърт. Това са митовете, чието разпространение отблъсква хората от кръводаряването и то все по-малко е кауза за българите. Едно от основните притеснения е заразяване с хепатит.

Плевен не прави изключение от тенденцията в страната на спад в броя на доброволните кръводарители. В Районния център за трансфузионна хематология отчитат намаление с близо 300 само през април и посочват, че от средно 900 дарители за месец, през този период са били едва 602.

Освен че е намаляла активността на дарителите, които идват на място в центъра, спад се наблюдава и при организираното кръводаряване по общини и големи фирми в региона. През 2021 г. например не е отчетена нито една такава акция.

Проблемът с кръводаряването е много сериозен и защото в Плевен се откриват нови отделения в болниците. Там всекидневно има нужда от кръв и кръвни продукти, не само по спешност, но и за пациенти, на които редовно трябва да се прелива кръв заради различни заболявания, казва д-р Василина Василева, началник отделение "Кръводаряване" в Центъра в Плевен.

Наша проверка показва, че едно от основните притеснения е заразяване с хепатит.

"Снабдени сме с последните новости на науката в областта на кръводаряването и няма опасност от зарази при манипулацията" - така д-р Василева отговаря на страховете и митовете, които се разпространяват.

Изводът от проверката потвърждава, че митове и страхове отблъскват немалка част от хората от доброволното кръводаряване. Модерната медицина обаче гарантира безопасно даряване на кръв, което изключва всякаква вероятност от заразяване. На дарителите се осигурява и комфорт, за да се избегне и всякакво психическо натоварване.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени