Съвсем наскоро г-жа Ирен Ямами се свърза с Националния исторически музей с желанието да дари своята уникална творба – ръчно извезана от нея карта на България (с избродирани 144 шевици, характерни за различни краища на страната), която през последните години обикаля света и се е утвърдила като един от разпознаваемите символи от културното наследство на страната ни.
Ирен Величкова - Ямами живее в Япония повече от 30 години. Хобито ѝ още от ранна възраст е да бродира. През годините бродирането я отвежда в различни части по света. Тя е дългогодишен изследовател в областта на шевиците и бродериите от цял свят с многобройни награди от международни конкурси и изложби; автор на книгите „Архаични символи в бродерията“ и „България в шевици“; автор на идеята за Знаме на България в шевици; участва като автор в алманах на световната бродерия. Нейни творби са участвали в изложби в Япония, Франция, Италия, Англия, Австралия, САЩ.
“Картата е създадена преди осем години след дълго проучване на един пъзел от шевици. Самата бродерия е започната на 3 март 2014 г. от мен и моята племенница. Бродерията е изпълнена изцяло в Япония“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.
Броят на бодовете е над 174 хил. Знамето е било осветено през 2016 г. в православната църква в Токио. “Изпълнени са всички изисквания към едно знаме“, казва Ирен Величкова.
“Живеейки 35 години в държава, в която традициите са най-голяма гордост и се спазват без промяна от векове, започнах да възприемам всичко, свързано с традиция и обредност, в един по-дълбок смисъл“, споделя още тя в интервю за БНР.
Момент от връчването на дарението – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.