Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градът на розите празнува днес

Снимка: Иван Славов


Казанлък отбелязва своя празник днес. За да се включат децата в тържествата, кметът на общината Галина Стоянова обяви петъка за неучебен ден. Днес ще бъде коронована официално и 55-тата Царица роза, с което започват и кулминационните дни на 120-те Празници на розата. Гост на тържествата ще бъде вицепрезидентът Илияна Йотова.

По традиция празникът на Казанлък се отбелязва винаги в първия петък на месец юни и съвпада с кулминацията на Празника на розата, който тази година навършва 120 години. За юбилея е подготвена богата програма от концерти, изложби, дефилета и дори дегустации на вино розе.

Официалните прояви днес започват с издигане на националния флаг на площад „Севтополис“ и водосвет. Навръх 2 юни ще бъде почетена и паметта на Христо Ботев, като ще бъдат поставени венци и цветя пред паметника му, предшествани от знаменно шествие на родолюбиви казанлъчани от 11 часа.

В 13,00 часа ще се проведе и тържествена сесия на общинския съвет, на която ще бъде връчено званието „почетен гражданин“ на Казанлък на кардиолога д-р Бойчо Бойчев, който е сред създателите на първия в България Център за медицински телемониторинг и Владимир Спасов, прокурист на местна компания, която е сред топ 3 в света, специализирани в производството на хидравлични компоненти и определен за „Мениджъра на годината“ за 2022 г.

Директорът на Музея по фотография и съвременните визуални изкуства Стефан Папукчиев ще бъде вписан в „Почетната книга на град Казанлък“.

По случай 120-те Празници на розата, Казанлък е домакин и на 18-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА.

Тази вечер ще се проведе и традиционната церемония, на която новата Царица роза абитуриентката от Математическата гимназия Кристина Попова ще получи короната си. Част от спектакъла е и проекта "Пеещи артисти" на Игор Марковски.


Зрелището на площад "Севтополис" ще завърши с изпълнения на румънската поп звезда ИНА, а на 3 юни в 21:30 ч. на сцената на площада ще се качи и легендарната група BONEY M. XPERIENCЕ. По-рано в съботния ден от 19 часа на площада ще се изявят най-добрите в тазгодишния Международен фолклорен конкурс.

Част от програмата от петък до неделя е и 12-тото издание на търговското винено изложение, което по традиция определя най-доброто вино розе в България и връчва наградата „Златен киликс“. И разбира се има възможност за дегустации.

В съботния ден от 17 часа в парк „Розариум“ ще бъде открита изложбата "Хлябът на българина", която е с конкурсен характер и събира майстори на български хляб и традиционни ястия.

Отново в Събота, от 18,30, в Музея на розата ще бъде представена и книгата - албум за цариците на Казанлък.

А в неделния ден е и кулминацията на 120-тите Празници в Казанлък. По традиция те започват от розовите градини между Казанлък и Крън, където се провеждат ритуалите по розобер и розоварене.

От 12 часа Царица роза и подгласничките й ще поведат традиционното дефиле в центъра на града, като тази година се очаква в него да се включат рекорден брой участници. Това е и най-големият уличен карнавал в България, в който участие взимат над 5 000 души, изобразяващи различни моменти от историята и многоликата култура на Розовата долина. За празниците в Казанлък отново се очакват хиляди туристи от цял свят, след пандемичните години отново се очаква да се завърнат азиатските гости от Япония, Китай и Корея.

Официалното закриване на Празник на розата е в неделя вечер с концерт на Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл.

Допълнителна благословия за празника е и посрещането на Чудотворната икона на Света Богородица „Неувяхващ цвят“. Светото изображение идва от Гърция и ще бъде посрещнато от миряните и Старозагорския митрополит Киприан в петък от 17 часа пред храм „Св. Успение Богородично“ в Казанлък. Характерно за това изображение на Божията Майка е, че с Богомладенеца са изобразени изключително тържествено с царски атрибути. Иисус Христос е прав, а Света Богородица държи в дясната си ръка роза, откъдето идва и името на иконата, която символизира чистота и непорочност. Светинята ще остане за поклонение в рамките на Празника на розата.

По публикацията работи: Иван Славов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна