На 14 юни светът отбелязва Международния ден на кръводаряването. На тази дата е роден Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откриването на системата АBО кръвни групи.
В ефира на "Нашият ден" дългогодишният кръводарител проф. д-р Веселин Симеонов разказва защо доброволното кръводаряване е жест, който спасява нечий живот. Той е преподавател във Факултета по пожарна и аварийна безопасност и защита на населението в Академията на МВР. Споделя, че за първи път е дарил кръв в далечната 1975 г. в една кръводарителска акция, когато служи в редовете на Българската армия.
"Даряването на кръв е необходимост и в своята същност е хуманна проява, тъй като помага на хора в нужда и спасява човешки живот“, казва проф. д-р Веселин Симеонов.
Чуйте подробности звуковия файл.
"Позитивите на доброволното кръводаряване са големи, защото в световен мащаб то е признато като най-безопасният способ за даряване на кръв и доброволните кръводарители са тези, които не носят рискове, защото, когато човек е притиснат от обстоятелствата, когато трябва да търси дарители за себе си и за свои близки, когато получава облага, пари или каквото и да било, той е склонен да скрие своите противопоказания."
Това заяви пред БНР Стефка Попова, председател на Българската организация за доброволно кръводаряване.
Чуйте повече в звуковия файл.