Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Чернева: Евентуална перспектива за Украйна в НАТО ще бъде за момента след края на войната

"За Украйна в момента има много страни, които са скептични, но ние трябва да си спомним, че и ние бяхме в подобно положение"

Снимка: Марта Младенова

"Украйна работи много сериозно. Ще видим в тези няколко дни преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс още по-голямо участие на президента Зеленски в европейските дебати. Ще има видима кампания по убеждаване на страните-членки, че трябва да дадат перспектива за членство в НАТО. Тази перспектива ще бъде за момента след края на войната". Това коментира пред БНР Весела Чернева - зам.-директор на Европейския съвет за външна политика. 

Според нея на този етап е важно да се знае, че България е сред онези страни, които са готови да подкрепят бъдещо членство на Украйна в НАТО.

"За Украйна в момента има много страни, които са скептични, но ние трябва да си спомним, че и ние бяхме в подобно положение", напомни тя в интервю за предаването "Събота 150". И добави:

"Много е важно как се комуникира външната политика. За съжаление, в България политиците са длъжници в това отношение".

На срещата си тази седмица евролидерите потвърдиха, че финансовата и военната помощ за Украйна ще продължи, посочи Весела Чернева. Другото важно заключение от Съвета беше споменаването на гаранции за сигурност за Украйна. Според нея това е било най-близкото до желанието на Зеленски за сериозно разглеждане на кандидатурата на Украйна за НАТО. Само до преди няколко месеца това щеше да е напълно невъзможно, отбеляза тя. 

"Тук идва съмнението на страни като Австрия, Малта, Кипър, Ирландия, които казват "Ние сме неутрални и такъв тип гаранции отиват твърде далеч за нас". Виктор Орбан пък прекара този съвет, казвайки "не" на всяка отделна точка от дневния ред, отвреме навреме придружен от полския си колега. Най-голямото упорство те проявиха по темата "миграция". Мисля, че това са различни политически проблеми. Орбан се опитва да си вземе парите, които ЕК държи във връзка с проблемите с върховенството на правото, но също Орбан и Моравецки се опитват да засилят своите позиции. Оттук нататък това ще става все по-явно в ЕС, защото предстоят избори през май. Как ще изглежда ЕП и какъв ЕС ще има след това, до голяма степен зависи от пространството, което получат тези двама лидери". 

Според нея евролидерите със сигурност са говорили и за "проваления метеж" и ситуацията в Русия. Много бързо се променят оценките и очакванията за това какво става в Русия, добави Чернева. Тя посочи шороко разпространената теза, че ситуацията в Русия може да стане неовладяема и че слабостта на Путин може да се превърне в проблем за ЕС. Според нея това е непредвидима страна и тя е голяма заплаха за всички, които са близо до нея

"Всички чакат да видят как оттук нататък Путин смята да овладее положението. Случилото се миналата събота показа, че той не контролира ситуацията до степента, до която много хора смятаха". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени