"Това е още една страница от тежката история на референдума и пряката демокрация в България... Законът е все още ограничителен - заради високите прагове и заради ограничения предметен обхват. Върхът е непредвиден казус - парламентът да бъде съдник на собственото си дело. Има конкуренция между това народът непосредствено да упражни суверенитета си и косвеното му упражняване през Народното събрание".
Това каза пред БНР политологът Тончо Краевски.
И допълни, че с този закон Народното събрание се е поставило в позиция само да упражнява контрол за законосъобразност и да каже дали референдумът попада в предметния обхват на закона, или не.
"Това означава политическо решение, облечено в правни доводи. Което е продължение на дългата традиция на употребяване на народните допитвания като инструмент, високополитизиран, когато властта е силна и сигурна и в себе си, и в изхода от допитването".
В предаването "Хоризонт за вас" политологът посочи, че Инициативният комитет няма право да сезира Конституционния съд, "което е едно от "демократичните" предвиждания на закона".
"Това могат да направят народните представители и очаквам да обжалват в съда това решение".
Интервюто на Даниела Големинова с Тончо Краевски в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл.