Специализирал е във Франция и Швеция. Член е на Управителния съвет на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология.
"Първият лекар съм в семейстото, дори никога не съм мислел, че стана лекар, даже мислех, че ще се занимавам с химия...това беше мечтата на баща ми - да бъда лекар, което аз го и осъществих, разказа още проф. Гиров.
"Важното за мен не е толкова кой път в живота ще поемеш, важното е да го извървиш докрай, къде по-бързо, къде по-бавно, в професионално отношение човек трябва да не спира.
Ролята на наследствеността при съдовите заболявания е голяма. Тя първата причина за появата на хроничната венозна болест. Същото важи за атеросклеротичните заболявания, диабета, като при диабетиците атеросклерозата направо галопира, затова захарният диабет е заболяване, което подмолно унищожава артериалните съдове и периферните нерви. Това са усложненията на диабета.
Затова диабетиците рано или късно стигат до съдовите хирурзи, каза още пред "Хоризонт" проф.Кузман Гиров, началник на Клиниката по съдова хирургия на ВМА.
Проф. Гиров посочи кои са вредните фактори за нашите съдове - тютюнопушене, алкохол, вредно хранене.
Съдовота хирургия се занимава с артериалните и венозните заболявания, не е само с разширени вени, които са само един симптом от заболяването хронична венозна болест.
Съдовата хирургия се занимава и с артериалните заболявания, които са значително по-сериозни. Това са тези, при които се засяга аортата, нейните клонове, които кръвоснабдяват главния мозък, сънните артерии, съдовете към горните крайници, към долните крайници, съдовете на вътрешните ограни, там когато има стеснения и запушвания - идват съдовите хирурзи, поясни оше проф. Гиров.
Още по темата в звуковия файл.