Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов за някои малко известни факти за Васил Левски

Проф. Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

На 18 юли ще отбележим годишнина от рождението на националния ни герой Васил Левски. И ако за датата няма спор, то за годината на раждане учените вече са категорични – не е тази, която сме учили в училище и присъства на паметниците - Левски загива на Христова възраст. За този и други малко известни факти в "Нощен Хоризонт" разказва проф. Пламен Павлов, председател на УС на фондация „Васил Левски“.

Кога е роден Васил Левски? Как е определена годината 1837, която ние знаем от първите му биографи Георги Яков, Стоян Заимов и Захарий Стоянов.

В последно време тази година е оспорена. Учените се позовават на отговорите, които дава самият Левски пред извънредната правителствена следствена комисия в София. Там той казва, че е на 25-26, това е написано и на гърба на новооткритата снимка, с която е търсен от турската власт. Така се появява версията за 1846-та като рождена година, лансирана е и 1843-та по дописка в Цариградски вестник:

"Трябва да сме коректни към истината, а не да мислим колко ще ни струва да сменим последните две цифри от паметниците му, настоява проф. Павлов.

Левски съвсем не произхожда от бедно семейство, едва свързващо двата края, с беззащитна майка, каквото и да сме чували и чели.

Не можем да не споменем и противоречивия вуйчо на Левски от майчиния род Караиванови. На 52 години се замонашва в Сопотския манастир под името Василий, но продължава да се занимава с търговия още 6 години до смъртта на брат си. На 53 е ръкоположен за йеродякон. Отношенията между племенника и вуйчото са нееднозначни.
 
Той обещава на младия тогава Васил, че ако се покалугери, ще го прати да учи в Русия, но не изпълнява обещанието си. По-късно е обвиняван в много прегрешения, включително и в предателство, но доказателства няма. Василий умира година след обесването на племенника си, когато е ограбен и убит от разбойници в околностите на село Синджирлии, днес град Хисаря.

Размонашава ли се Левски или остава монах до края на живота си?

Имал ли е своя любима – нещо, което в последните години се опитва да ни убеди жълтата преса, с дълъг списък от имена?

Образован ли е Левски или е самороден талант?

Всички знаем как е заловен Левски в Къкринското ханче. Оттам нататък започват интерпретациите – предателство ли е причината, знаели ли са властите кого залавят, защо не е освободен, докато е воден за разпит, измъчван ли е, защо е съден точно в София? Отговор на всички тези въпроси от проф. Пламен Павлов.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна