Преди дни в Американския център на Столичната библиотека се състоя премиерата на романа „Бунтът на Белгуните“ на писателя Слав Христов Караславов. Авторът на романа има богата творческа биография, той е наричан „сърцеведът“ на българската история.
Този непознат досега ръкопис беше предоставен с участието издателят Пламен Тотев и сина на писателя, Христо Караславов – член на Съюза на българските писатели и преводач от френски език.
Христо Караславов бе гост в предаването „Радиокафе“ и ето какво сподели за своя баща:
„Той всъщност се интересуваше безкрайно много от история, но гледаше на нея по-скоро като на някакъв пъзел, подсказка, чиито истински смисъл е да ни препрати към настоящето, да се опита да ни накара да мислим за бъдещето. Приемаше историята като низ от събития и случки, но и това, че историята се пише с меч, но и със сърце – две много съществени линии, които читателят може да открие в неговите исторически текстове“.
Защо този непознат ръкопис е останал в забрава, за сметка на останалите му творби на историческа тематика, сред които „Хроника за Хаджи Димитър“, „И се възвисиха Асеневци“, „Солунските братя“?
Христо Караславов разкри, че и за самия него има доста въпроси, за които няма отговор, относно този текст.
„Аз го открих във вид на нещо, което би трябвало да бъде книга, която е подготвена за издаване, де факто „Бунтът на Белгуните“ е увод към трилогията „И се възвисиха Асеневци“, той би трябвало да се приема като сигнална бройка за някакво преиздаване от края на 80-те години. Много се учудих, защото в другите преиздавания на „И се възвисиха Асеневци“, подобен текст няма“, посочи той. И допълни, че от преиздаваните издания на „Асеневци“ е открил по няколко бройки, а настоящият ръкопис е единствен.
Белгуните са абсолютно реални исторически личности, които познаваме под имената Асен и Петър. Това е легендарното име на този род, който се превръща в царската династия Асеневци, действието се развива в края 12. век и всъщност „Бунтът на Белгуните" - това е въстанието на Асен и Петър. Всъщност този малък роман никак не малък по смисъл и майсторство, разказва за момента, в който се възражда българската държава, посочи Христо Караславов.
В звуковия файл чуйте още интересни детайли по темата: Каква е връзката между действителните факти, легендите и фолклора в този роман, доколко художествената фикция е за сметка на историческата достоверност и т.н.
С Христо Караславов разговаря Гергана Пейкова.