Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лечебната кал превръща Поморийското езеро в национално богатство

Снимка: БГНЕС

Южното Черноморие освен с красивите си плажове и курортни селища е популярно и с центровете си за балнеотуризъм. Поморийското езеро със своята лечебна кал е истинско национално богатство. Лечебната кал се използва от хилядолетия и помага при възпалителни процеси и много заболявания. Какво трябва да знаем за нея и правилно ли използват лечената кал хората,  които стоят часове наред намазани с нея край поморийското езеро или до поморийските солници. Какво съветват специалистите?

Най-големият калолечебен център по Южното Черноморие е Специализираната болница по рехабилитация в Поморие. Над 10 хиляди пациенти и хора, избрали за профилактика санаториума, преминават на година през него. Поморийското езеро има хилядолетна история. На година то произвежда едва 1 милиметър калолечебен слой

Калта в Поморие след 2 часа губи своите лечебни свойства. Тези, които продават лечебна кал в двулитрови бутилки по плажните ивици и край езерото са нелоялни търговци. Съхранението на калта е много важно. След използването ѝ тя трябва да се върне в езерото.

При онкозаболяване, разширени вени, високо кръвно или сърдечни проблеми в никакъв случай не трябва да използвате лечебна кал. 

От Специализираната болница за рехабилитация в Поморие отдавна настояват за приемането на Закон за съхранение на калонаходищата в България. Този закон е много необходим и належащ, защото заради редица изменения и човешка намеса, всяка година намалява солеността на поморийското езеро, а с това се унищожава и най-голямото му богатство – лечебната кал.

Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна