Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Палпурин: В страните, в които животът е по-труден, хората са по-предприемчиви

Кое спъва младежкото предприемачество в България?

Доц. Едуард Маринов: Предприемачеството не е просто бизнес ориентирано, свързано е с личностно развитие

| Интервю
Снимка: freepik.com

"Предприемачеството изначално е заложено в човешката природа. Човек е първо предприемач и може би след това всичко останало."

Това каза в интервю за БНР Георги Палпурин, икономист и доброволец към фондация "Интеарктивна България", преди организирания от фондацията форум "Предизвикателства пред младежкото предприемачество в Европа".

Следващото поколение ще движи икономиката на Европа и е важно те да бъдат добре подготвени и ефективни, отбеляза той.

"Тенденцията е, че в страните, в които животът е една идея по-труден, хората са една идея по-предприемчиви. Това е породено от чисто битовия елемент. Имаме дефицити и трябва чрез ефективност, чрез предприемчивост да ги решим. Активни са младежите, има много будни младежи. Човек се ражда предприемач, но някъде по-нататък нещата се чупят. Подходът в образователната система може да бъде подобрен."  

Палпурин изрази мнение, че "в по-ранните години на подрастващите трябва да им се отваря възможността да разбират какво е предприемачество и как се образуват благата в обществото".

"Предприемачеството не е просто бизнес ориентирано. Все повече младите поколения търсят и създаването на обществено значение, обществено въздействие и полза за обществото. Все повече се налага мнението за предприемачеството като универсална компетенция, като за нещо, свързано не само с бизнес развитие, но и с личностно развитие", коментира в предаването "Преди всички" доц. Едуард Маринов, преподавател в Нов български университет.

Той даде пример с игрови подход за преподаване, който да се прилага при новите поколения, чието внимание много по-трудно може да се задържи с традиционните инструменти, с които се предава академично знание.

В България не се създава достатъчно интерес към придобиването на умения и знания в сферата на предприемачеството, смята той.

В неспециализираните училища, в 10. клас завършващите би трябвало да са преминали през целия курс по предприемачество и би трябвало да знаят толкова, колкото и моите бакалаври не знаят. Това създава противопоставяне между способността на образователната система да предостави знания и умения и неспособността на децата да ги възприемат, посочи един от проблемите доц. Маринов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна