Интервю на Ирина Недева с Цветелина Йосифова за предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Този случай вади наяве много теми. Ако останем на полето на психичното, това момиче е било в ситуация на токсичност. Отношенията не са били като между двама равнопоставени души. Тя е била в ситуацията на жертва". Това коментира пред БНР психотерапевтът Цветелина Йосифова относно случая с момичето от Стара Загора, обезобразено с макетно ножче от 26-годишен мъж.
Според нея става дума за притежание. Зад ревността седи едно чувството, че той притежава другия човек и че на практика той може да прави с притежанието си каквото поиска, обясни тя в интервю за предаването "Преди всички". И добави:
"Той не гледа на другия човек като на човешко същество, което също има чувства и преживявания. Тази форма на отношения показва една дълбока несъстоятелност в опита да се свърже с някой друг. Това показва една безпомощност. Там, където любовта и чувството за спонтанност, за креативност, за създаване е блокирано, се стига до обратната ситуация - виждаме едно състояние, което е близко до смъртта - през опита да се свържеш с другия, това е единственият начин, по който можеш да го постигнеш - когато нараняваш другия и му причиняваш болка, защото приемаш, че той не е като теб".
Йосифова подчерта, че психичната гледна точка в случая не е отразена от институциите:
"Институциите проявяват голяма инфантилност, те се крият зад технически неща. Една социална функция на един служител, на прокурори, съдии, тя замества изцяло личността на живия човек, който изпълнява тази функция. Тук се вижда голяма криза на институциите".
По думите й институциите могат да бъдат не само авторитарни, но и авторитетни. За реакцията на "Мини Марица-изток", които порицаха публично и временно отстраниха от работа свой служител, защитаващ нападателя, тя отбеляза:
"През тези няколко примера виждаме пропукване. То се случва през личности, не през системата на институцията. Това трябва да бъде знак и пример за други институции и трябва да бъде възприето като повод за промени в много неща, включително в съдебната система, но не само".