"Много ми харесва идеята за това младите, които много често обвиняваме, че са апатични и некомпетентни, да са инициатори на нещо, което се бори именно с апатията и некомпетентността в съвременното българско общество", коментира пред БНР доц. д-р Евелина Стайкова - ръководител на департамент "Политически науки" в Нов български университет.
Тази година за участие са кандидатствали около 180 младежи, които са писали есе и мотивационно писмо.
"Имаме си процес на кандидатстване, тъй като искаме да изберем най-добрите кандидатури. Това са амбициозни млади хора, които искат да бъдат граждански активни. Не означава, че искат да бъдат политици. Може би 10-15%, не повече", обясни в предаването "Преди всички" Велияна Георгиева, съпредседател на "България на младите" и един от организаторите на "Модел Република България".
В симулативния формат одобрените участници трябва да създадат правителство под наблюдението на журналисти, докато импровизирани социологически агенции измерват рейтинга на партиите, а в ролята на народа влизат организаторите на събитието, посочи Велияна Георгиева.
"Партиите са модел на тези, които имаме, но не са същите, тъй като не искаме да се асоциираме с политически партии. Имаме, да кажем "Либерален блок за интеграция", имаме "Суверенна България".
"Журналистите ще ги следят постоянно за задкулисни изпълнения", добави тя. "Имаме и президент, имаме и независима медия, която следи дали има някакви скандали."
Доц. Евелина Стайкова открои ползите и предимствата на "Модел Република България":
"Научаване за функционирането на основните институции. Сложността и отговорността на процесите по управление на държавата. Събуждане на сетивност за ключови теми от обществено значение. Младите да имат компетентността и критичната способност след това да наблюдават и разбират онова, което се случва като процеси в България, а защо не в някакъв момент и да ги управляват по един по-добър начин."
Повече по темата слушайте в звуковия файл.