Интервю на Ирина Недева с проф. Амелия Личева за предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Световната и западноевропейска литература са на път да бъдат допълнително съкратени в учебните програми.
Все още има шанс това да спре, каза пред БНР проф. Амелия Личева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"До 28-ми е обявено време за някакви реакции по промените. Така че все още би могло да се върне поне старото положение. То не е добро. Западноевропейската литература по принцип е много малко застъпена, но поне да падне тази изборност, която се предлага в момента".
Олекотяването на учебната програма се оправдава с това, че така децата ще имат повече време в следващите класове да се готвят за външното оценяване след 10 клас и след това за матурата, обясни проф. Личева в предаването "Преди всички". Според нея обаче това е абсурдно.
"Това концентриране на матурата само върху българска литература е дълбоко провинциално и е нещо, което отдавна трябваше да бъде променено", смята тя.
Според нея ако западноевропейска литература влезе във въпросите за матурите, тогава ще има и повече шанс да се разшири обема на произведения, които да се учат.
"Ако човек се формира през такива текстове, ако достатъчно е прочел, ако училището му предлага тези модели, има по-голям шанс той да има едни спирачки - и в говоренето си, и в мисленето си, и в действията си. Разбира се, винаги ще има изключения. Но няма друг начин, който да е измислен. Голямата литературата, голямата хуманитаристика са тези, които по някакъв начин култивират", отбеляза проф. Личева.
Според нея е време за протест в защита на западноевропейската литература и изучаването й в училище.