Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков: Твърде гъвкаво подхождаме към наказанията за пътни нарушения

Според него българското общество не желае да бъде твърдо към нарушителите

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"В България твърде гъвкаво подхождаме към наказанията. Има твърде много начини и практики за избягване на наказанията, било то чрез удължаване на дела, искане на експертизи по 15 пъти и други такива техники". Това коментира пред БНР Красимир Гаджоков, който живее в Канада, относно накзанията за пътните нарушители.

"Методи, които минават през хора - винаги в този процес ще има корупция. Въпросът е тя да е минимална. В Канада не съм чул някой да си е помислил даже да даде подкуп на полицай. Това е абсурдно. Това е една различна култура. Ние трябва да се стремим към създаване на тази култура. Тя се пропива във всички области на обществото, не само относно шофирането под въздействието на алкохол", изказа мненеито си той.

По думите му в Канада санкцията за шофиране под въздействие на алкохол започва от 0,8 промила, в България е 0,5 промила. В Канада има таблици, в които са посочени минимални стойности на конкретни вещества, подчерта Гаджоков и заяви категорично, че и в България това трябва да бъде въведено

В Канада наказанията за шофиране под въздействие на опойващо вещество, включително алкохол, са по-строги, отбеляза той. При първо нарушение глобата е 1000 долара. По думите му в България наказанието е доста по-малко в процентно отношение. 

"При второ нарушение със сигурност ще има криминално дело и ако то бъде спечелено от държавата - човек бива осъждан на 30 дни затвор. Говорим за второ нарушение само за употреба на алкохол над 0,8 промила". 
 
Силата е в цялото общество и в налагането на тази култура, категоричен е Красимир Гаджоков.  

Според него българското общество не желае да бъде твърдо към нарушителите: 

"Някак има едно настроение за това "да не му съсипваме живота и на този човек, който е извършил нарушението". Оттам тръгват проблемите с това, че има повече нарушения и престъпления заради тази криворазбрана толерантност. Трябва да се научим, че когато някой извърши нарушение или престъпление, то трябва да бъде приложено точно и строго".

В Гърция са предвидени санкции не само за висока скорост и шофиране след употреба на дрога и наркотици, но и за много други действия на водача, които могат да отклонят вниманието му. Строгите глоби и контролът карат гърците и гостите на държавата да шофират внимателно и предпазливо. 

Какви са санкциите в съседната ни държава, както и цялото интервю с Красимир Гаджоков, чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна