Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 12 септември в галерия "Алма Матер"

Изложбата "Еко арт" обединява автори от научни институти и университети срещу екологичните проблеми

Снимка: Галерия Алма Матер

Откритата в галерия "Алма Матер" групова международна изложба на екологична тема "Еко арт" е по кураторски проект на проф. Марек Сак от Академията за изкуства "Вл. Стшемински", Лодз. В нея участват художници и преподаватели от университети от България, Полша и Франция.

Събеседник пред Радио София бе проф. Лаура Димитрова, един от организаторите на проекта у нас.

„Еко арт“, всъщност е една изложба, която вече е  представена в различни варианти за пръв път през 2022 г. в Полша, а през  юни-юли 2023 тя беше в Българския културен институт във Варшава. Сега имаме честта да я видим в галерия "Алма Матер", но малко по-различна, защото към нея се прибавят и отпадат различни елементи", посочи тя.

Експозицията е плод на сътрудничество между художници и преподаватели от 3 различни страни, за него проф. Димитрова разказа, че то датира от 2014 г., по различни проекти на научни изследвания на Софийския университет и полските им колеги от университета „Магдалена Баканович“ в град Познан, академия „Владислав Стшемински“ в град Лодз, и университета в Ниш, Сърбия, с които са реализирали поредица от различни проекти. Общото между тях е имено сътрудничеството, обмяната на опит, включването на студенти, различни уъркшопи.

  • Защо „Еко арт“?

Защото това е един проблем на нашето време, към който всички се опитваме да бъдем съпричастни, като наблегнем на техники, които не вредят на околната среда, дори в изкуството на рециклирането, да развиваме различни идеи, свързани с екологията, като всеки автор има право да изкаже свое мнение и да бъде различен по въпроса, подчерта проф. Димитрова.

Тя разкри, че проектите с екологична тематика са факт вече 3 години. Първият „Еко арт – Арт еко“ е от 2021 г., който с обръщането на понятията показва преминаването на екологията в изкуство и обратно, на който научен ръководител е била самата тя. Следващите години и други проекти с екологична насоченост са били представени от академичните среди, за които ще научите в разговора.

Настоящият проект вижда различни решения на проблема, участниците са от различни институти, университети, академии, както и от българските – от Националната художествена галерия и от Великотърновския университет“, подчерта проф. Димитрова и допълни, че самата изложба „Еко арт“ се посвещава и на 135-годишнината на Софийския университет.

Всички интересуващи се от взаимодействието между екологията и изкуството могат да посетят експозицията до 12 септември в галерия „Алма Матер“.

Подробности за творбите и авторите представени в изложбата, чуйте от интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна