Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Мирчев: Няма да даваме на Украйна ракетни комплекси С-300

Зенитно-ракетна система С-300, репетиция за парада на 6 май 2019 г.
Снимка: БГНЕС

България няма да предоставя на Украйна ракетни комплекси С-300, защото те са изключително важни за сигурността на страната ни, увери депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. България ще подпомага Киев така, че да не поставя под риск националната си сигурност:

"При всички положения България няма излишни ПВО-комплекси, но трябва да изчакаме експерти от Министерството на отбраната да кажат дали има такива, които са например дефектни ракети или нещо подобно, което може да бъде предоставено. Когато има дефектни ракети, които не може да бъдат използвани от Българската армия, те обикновено биват използвани за части за други ракети".

Мирчев определи казаното от министъра на отбраната Тодор Тагарев за намерение за строеж на сгради и съоръжения за многонационалната бойна група на НАТО край Ямбол на прогнозна стойност от 100 милиона лева, като предварителна информация:

"Вчера изслушахме министъра на отбраната в комисията по отбрана и той каза много ясно, че за Ямбол въобще не става дума за нещо спешно – то ще се случи през 2025-2026 г., така че няма никакви притеснения по отношение на евентуална база в Ямбол. То е в проектно проучване все още – т.е. нито е ясно какъв ще бъде комплекса, нито да бъде точно там, нито какво и да е. Става дума за доста предварителна информация".

Председателят на парламентарната военна комисия  Христо Гаджев заяви, че не е обсъждано предоставяне на ПВО-системи на Украйна. Той също потвърди, че трябва да се дава въоръжение и техника, които не са нужни на България:

Предполагам не става въпрос са самите системи, а за ракети, каза Гаджев.

Той съобщи, че ще свика закрито заседание, на което да бъде обсъдено дали можем да дадем С-300 на Украйна:

"В решението на парламента още от миналата година ясно е казано, че това не трябва да застрашава нашите собствени национални способности. Така че това, което можем да предадем, дали ще са дефектни ракети, които очевидно щом са дефектни не ни вършат работа, или техника, както до момента се е случвало такива, които са излишни за българската армия или за МВР. Това са неща, които по никакъв начин не застрашават нашите собствени национални способности".

От отношение на разполагането на натовски батальон в Ямбол Христо Гаджев заяви, че засиленото разполагане е започнало още 2014 г. Той уточни, че такива планове са се появили по време на правителството "Петков", като са минали и през служебните кабинети: 

"Това е в полза на нашата собствена национална сигурност. Как ще се направи? Има си военна оценка защо трябва да е в Кабиле и в района, която е направена още по време на служебното правителство, а сега доколко това ще струва 100 милиона, предстои да видим, защото и на мен тази сума ми се вижда малко, малко голяма за това, което трябва да се направи. Пък и още повече като се има предвид, че голямата част от инфраструктурата там си съществува, само трябва да се поднови".



По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна