Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Историята на българската фотография от периода около датата 22 септември 1908 г. е много интересна и неизследвана, за съжаление. Много исторически снимки от това събитие, от други събития, възрожденски, след 9 септември са публикувани в учебници и в книги, всички сме ги виждали и знаем за тях", разказа за "Нощен Хоризонт" Силвио Томов, уредник в Музея в Самоков и докторант в Софийския университет.
"Рядко обаче се замисляме кой стои зад тези снимки. Ако не бяха тези хора, ние нямаше да имаме тези снимки и щяхме да имаме бледа представа как са изглеждали хората, каква е била обстановката.
Аз доста се порових и за Независимостта един от авторите на снимките е Димитър Русейски - много интересна личност, роден в Стара Загора, учил при известния пловдивски фотограф Димитър Кавра, по-късно при един от братята Манаки, той е автор на снимките, но това почти никъде не може да се види. Има книга писана за него от двама сливенски фотографи. Русейски умира в Сливен".
Тези фотографии много рядко се публикуват с имената на авторите. А те, освен че са много хубави, ни дават и много ценна информация за хората, за обстановката. Те са няколко снимки, но най-известната е на хълма "Царевец" в Търново, цар Фердинанд Първи, около него са политици, военни, министър-председателят Александър Малинов, тази е най-известната снимка.
Димитър Георгиев Русейски е автор на известната снимка на цар Фердинанд Първи, Александър Малинов и други официални лица при обявяването на Независимостта на България в Търново на 22 септември 1908 г. Русейски не е единственият, който е снимал.
"Друга интересна личност е Георг Волц, той е германец по произход, бил е придворен фотограф на княз Фердинанд, снимал е семейството му, престолонаследника.
Той е снимал посрещането на Фердинанд и другите официални лица в София, след обвяването на Независимостта, тържествата, година по-късно и честването на една година от обявяването на Независимостта. Той е автор и на редица други снимки от исторически събития", разказа още Томов.
Според младия историк 3 март трябва да остане националния празник на България.