Българският етногенезис е много сложен процес - многоетапен и многосъставен, неговото изследване е предмет на големи усилия на научната общност. Лесни и бързи отговори няма.
Това каза пред БНР историкът от БАН доц. Тодор Чобанов, който представи в предаването "Неделя 150" книгата си "Произходът на българите. Дебатът през XXI век".
Произходът на българите и техните прадеди, често наричани в научната литература прабългари, е сред най-дискутираните теми в обществото.
Това са само част от въпросите, които възникват при обсъждане на проблема.
Изследването на доц. Тодор Чобанов прави първи по рода си опит да се проследи цялата история на дискусията – от дълбока древност до наши дни, като отсява достоверното от въображаемото, фактите от заблудите, чистата наука от идеологическите внушения на едно или друго време.
В книгата се разглежда въпросът през призмата на археологията и историята във взаимодействие с палеогенетиката/палеогеномиката, която позволява с прецизна точност и обективност да се изяснят миграциите и контактите, формирането на народи от различни компоненти и превратности на историята, понякога невидими за перото на древните автори.
Интервюто на Явор Стаматов с Тодор Чобанов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.