Промени в Закона за обществените поръчки отварят възможности за злоупотреби и увеличаване на сечта в държавните и общинските гори. За това предупреждават природозащитници.
"Незаконната сеч за последните пет години е около 1,7 млн. кубически метра. От началото на века 50 млн. кубически метра плътна дървесина са изсечени. Еквивалентът им се равнява на 5 милиарда лева – мръсни пари, които са влезли в други дейност. Престъпленията с околната среда се считат за носещи повече приходи, отколкото търговията с наркотици или с хора", алармира в ефира на БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите.
Половината от дърводобива, който се води законен, също е в нарушение на законите, заяви още той.
Тома Белев разясни в предаването "Нещо повече", че промените идват заради наказателна процедура за неизпълнение на Директивата за обществените поръчки.
"Всички дейности в горите се връщат в Закона за обществените поръчки. Когато премахваш разпоредбите от Закона за обществените поръчки, ти трябва да промениш и Закона за горите. Има един дълъг списък от промени в закона за горите. Част от тях противоречат на първоначалната идея. Позволяват и двойно тълкуване".
Европейското законодателство за концесиите е много строго, а при нас за половината от концесиите няма никаква инвестиция, отбеляза той.
"Излизайки от пазарните условия, ние вкарваме един протекционизъм за определени фирми, който води до икономическа загуба за държавата".
"Има няколко решения на Съда на ЕС по тълкуване на Директивата за оценка на въздействието на околната среда. Тя казва, че когато премахнеш гора, независимо дали за постоянно или временно, това подлежи на необходимост от оценка по ОВОС", отбеляза Белев.
Докато е зам.-министър, е подготвено указание, с което да се въведе това решение на съда, задължително за всички страни членки – че трябва да се подлага на процедура всяка една сеч в земеделските земи.
"Първата работа на служебния министър, назначен от президента Радев, беше да го отмени тези указания. В момента никой не ги прилага".
WWF пуска систематично доклади за незаконния добив, посочи той.
"Предлага се държавата да прави анализ на факторите, които благоприятстват кражбата на дървесина. Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по горите трябва да извършват такъв анализ".
Опасно е когато две политически сили имат заедно управление, каквато е тази сглобка между ГЕРБ и ПП-ДБ, но няма писмен документ, заяви Тома Белев.
"Тогава идеите на различните политически сили застават една срещу друга и се търсят някакви балансьори. В момента са ДПС или държавната администрацията. Това е вредно за страната".
Цялото интервю на Илия Вълков с Тома Белев може да чуете в звуковия файл.