Около 150 минути активно натоварване седмично са напълно достатъчни за младите хора, за да поддържат добро сърдечно здраве. Еквивалент са около 30 минути по-сериозно натоварване на ден.
По-възрастните пациенти – ако имат сърдечно-съдови заболявания, трябва да се консултират с кардиолог, преди да започнат да спортуват. Градинарството е чудесен начин за поддържане на физическа активност сред хората в по-напреднала възраст.
Ходенето пеша е най-лесният начин да поддържаме физическа активност. Сексът също е вид физическа дейност – регулира хормоните, намалява кръвното и е вид "добра тренировка" за поддържане на добра сърдечна форма, коментира в интервю за БНР д-р Станиан Станев от УМБАЛ "Проф. Александър Чирков".
Всеки пациент с наднормено тегло трябва да си постави реалистични цели и да не гони бърза и рязка промяна. Започва се с по-кратки и щадящи тренировки, с постепенно увеличаване на интензитета, съветва специалистът.
"Изключително вредно е да започнем с тежки, силови тренировки при организъм, който не е готов за това."
Ходенето на фитнес е изключително популярна мярка за спортуване, която кардиолозите насърчават.
Относно хранителните добавки - фатбърнъри или приуъркаут добавки, д-р Станиан Станев изтъкна, че кардиолозите са категорично против използването им, тъй като натоварват сърцето. Той даде пример с 28-годишен пациент с остър инфаркт на миокарда, получен след употреба на стероиди.
Формирането на атеросклеротични плаки започва още на 20-годишна възраст. Ето защо са важни профилактичните прегледи.
Мантрата "Талони няма"за този вид прегледи не важи, коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации могат да получат дори когато се чувстват здрави.
Изследванията и консултациите в тази насока зависят от възрастта и пола на пациента, уточни той.
Брънзалов подчерта, че "превенцията е майка на медицината", защото каквито и заболявания да се хванат в ранен етап, те се лекуват много по-успешно и по-евтино.
В България обхватът на профилактичния преглед въобще не е малък, отделен е въпросът какъв процент от населението го осъществява, допълни личният лекар. Той уточни, че при децата обхватът е между 90 и 100%, но "при населението над 18 години нещата не стоят по този начин".
"Всеки български гражданин ще може да провери за неговата възраст и пол какви изследвания може да си направи, когато осъществи този преглед. Много скоро ще стане", анонсира д-р Брънзалов.
България е на първо място в Европа по достъпност до лекарска помощ, настоя той. Според него в един и същи ден тук можем да посетим личен лекар, специалист и дори да бъдем хоспитализирани.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.