"Книгата се роди като естествено продължение на моя сайт, който носи същото име. Развивам го вече две години и половина. Опитвам се да намеря отговор на въпроса "Докъде ни доведоха технологиите и накъде ни водят?".
Технологиите създадоха огромна част от проблемите, които ни разделят като общество и цивилизация, отбеляза той.
"Изкуственият интелект риск ли е, или е шанс? Трябва да търсим повече гледни точки".
Георги Караманев отбеляза промяната в начина, по който се информираме днес.
"Технологиите ни показват това, което ще ни зарадва или ще ни ядоса. Персонализираното съдържание ще създава все повече възможности за манипулация. Социалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора. Трябва да работим за създаване на независими платформи".
Журналистите стават все по-ненужни, отбеляза той в предаването "12+3".
"Когато журналистът се оказа равнопоставен в нюзфийда с всеки друг източник на информация, той беше пометен, защото трябва да мисли за достоверността и професионалните правила, което го няма като изискване към останалите участници. Той трябва да стане отново личност, както е било в началото на журналистиката, в епохата на публицистиката – като гарант на истината, като ловец на истории. Интернет е голяма възможност. Трябва да се съобразяваме с алгоритмите му".
Георги Караманев се опитва да комбинира журналистиката с програмирането.
"Изкуственият интелект променя и двете посоки".
След 5 години светът ще изглежда много различно, прогнозира той.
"Ще има много предизвикателства. Много хора ще останат без работа – например заради автономното шофиране. Но технологиите са тук, за да правят живота ни по-лесен. Да отделяме повечето време, което ни освобождават алгоритмите, за четене на литература и да бъдем с близките си, а не да скролваме фийда".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Караманев може да чуете в звуковия файл.