Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Стелиян Димитров: Те не могат да ни натиснат, но е смущаващо като практика

Агенцията по горите настоява учени да променят позицията си по бедствието в Царево

"Време е институциите да спрат да си заравят главата в пясъка, а наистина да погледнат проблемите в цялост и да започнат да ги решават"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Директор на държавна институция се опитва да цензурира становище на учени от Софийския университет и да им каже какво могат да публикуват. Преди дни в Националния университетски център "Геопространствени изследвания и технологии" при СУ "Св. Климент Охридски" е получено писмо-становище от инж. Стоян Тошев - директор на Изпълнителната агенция по горите, което изисква от учените да преразгледат позицията си, изразена в представеното проучване на причините за бедствието в Царево. 

"Не сме подчинени на Агенцията по горите и няма как със становище някой да ни накара да преразгледаме становище, под което сме сложили имената си", категоричен е доц. д-р Стелиян Димитров от Геолого-географския факултет на университета. 

В интервю за предаването "Преди всички" той разказва за труда на учените и за опита да бъдат накарани да мислят по удобен за агенцията начин: 

"Това, което става ясно от направените изследвания - основната причина е изключително голямото количество дъжд, което е паднало там. Разбира се, има и други фактори, които са довели до това, което се случи за съжаление в района. Част от тези фактори са човешки. Например - неадекватната инфраструктура, която е установена в тези две дерета, несъобразяването с географията на района, когато са изграждани хотели, апартаментни комплекси и т.н. Разбира се, един от факторите, според нас, с оглед на много специфичния характер на водосборите е това, че наблюдаваме в един малък водосбор - там има значителни терени, засегнати от сечи. В такъв тип водосбори, макар и законни, тези сечи няма как да не оказват и някакво негативно влияние върху такъв тип бедствие".

Той е категоричен, че в малки водосбори сечите трябва да се извършват изключително внимателно, защото всяка намеса води до верижна реакция, която може да доведе до бедствие. "Ние сме хора на науката и се опираме на факти", подчерта доц. д-р Стелиян Димитров и обясни реакцията на ИАГ:

"За мен това писмо, което получихме с искане да си преразгледаме становището, е някаква защитна реакция от тяхна страна, която буди подозрение. /.../ Да получим такова писмо не го намирам за нормално и коректно". 

Той заяви, че за пръв път му се случва подобно нещо. И апелира към агенцията и земеделското министерство да уважават изследователите и да не се опитват да влияят "по втория начин". 

Доц. д-р Стелиян Димитров обяви, че ще направят цялостно заснемане на водосбора и ще проверят точните параметри на гората в него.

"Не сме хора, които ще се поддадем на натиск. Те не могат да ни натиснат, но е смущаващо като практика. Време е институциите да спрат да си заравят главата в пясъка, а наистина да погледнат проблемите в цялост и да започнат да ги решават".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени