Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срок за кандидатстване - 5 ноември

Обучение по софтуерно тестване за незрящи започва след 2 седмици

Снимка: Access Drum

Обучение по софтуерно тестване за незрящи започва през ноември, съобщи в предаването "Ритъмът на столицата" Стефан Вартоломеев, основател на стартъпа, профилиран в достъпността на уебсайтове и софтуер.

Вартоломеев изтъкна, че една от причините обученията е, че достъпната уеб среда е нещо много важно за хората с увреждания. Според статистиката около 15% от населението на Европа са хора с някакъв вид увреждане. Тези със зрителни увреждания са по-малък процент, но са по- ощетени в достъпността на платформите и приложенията.

"Ако искате да си запазите билет за концерт, но сайта в този момент не е достъпен, няма да можете да го направите", илюстрира той.

По думите му, Европейския съюз вече е стартирал такава инициатива, с която да се подпомогнат много бизнеси да започнат да предоставят достъпни услуги.

"Ние виждаме възможност да тренираме хората с нарушено зрение, така че те да станат едни професионалисти в областта на тестването и да се възползват от възможността, която със сигурност ще се отвори с новите изисквания на ЕС, да влезнат обратно в обществото и да получат нормална работа в IT индустрията", изтъкна Вартоломеев.

Към кандидатите за обучение и тези, които желаят да започнат работа в тази сфера има 2 изисквания: работно ниво на английски език, тъй като целта е да се тестват не само български, но и международни сайтове, както и използването на устройството  Skrean Reader - специална програма, която изчита съдържанието на уебсайта, или приложението, което е отворено. Срокът за записване е 5 ноември 2023 г., а самото обучение ще започне в средата на ноември.

Кандидатите за обучение, могат да заявят своето участие през фейсбук страницата на инициативата, или по имейл.

Обучението ще бъде присъствено, в реално време.

"Ще правим и групови занимания, за да можем да сме сигурни, че хората след това ще могат да се интегрират към различни екипи. Поради тази причина е важно то да е в реално време", подчерта Вартоломеев.

Завършилите обучението ще имат квалификация за тестери и ще могат да тестват достъпността на всяка една уеб страница. Предвидено е обучението да бъде с продължителност 3 месеца, с посещения 2 пъти седмично по 2 часа.

Целта е участниците да придобият добри познания и да могат да си намерят работа в областта, каза още Стефан Вартоломеев.

Още подробности чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени