Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Борисова: Технологията работи, но човешкият фактор винаги ще бъде водещият

Изкуственият интелект като дигитален будител

Доброслав Димитров: Частните уроци си отиват, ChatGPT може да обясни всеки урок

| Репортаж
Снимка: Pixabay

От известно време будител е не само естетсвеният учителски интелект, но и изкуственият. Присъствието му в образованието като дигитален будител е безспорно, казват специалистите. А учителите вече го ползват и запознават децата с него. С условие – запознанството да става под надзора на човешкия учител. 

Людмила Борисова е един от дигиталните будители, които откриват пред своите третокласници от Аксаково тайните на аналоговия свят, а и на дигиталния.  

"Това са деца, които са силно технологични. Вместо да се противопоставяме на технологиите, би било добре да ги привлечем като помощник за образователния процес", казва тя. И още:

"Децата искат да бъдат чути, да покажат различните си умения и способности, а не да са в един капъл.Те харесват да им бъде дадена думата, да им се покаже, че някой ги слуша, че някой се интересува от тяхното мнение". 

Точно заради тази практиката си на преподаване тази година Людмила Борисова спечели наградата на БАЙТ за прилагане на технологични иновации в образованието. Но наред със запознаването с технологиите учителката от Средното училище "Св. Климент Охридски" в Аксаково вярва, че дигиталните технологии трябва да се разкриват на малките постепенно и в контролирана среда. Затова не е изненада и по-консервативната й позиция дали да се използва изкуственият интелект в училище. "Технологията работи, но човешкият фактор винаги ще бъде водещият", категорична е Борисова. 

В същото е убеден и Доброслав Димитров от Българската асоциация на софтуерните компании. Като специалист по темата за изкуствения интелект, той и негови партньори вече правят лекции за това как да използват изкуствения интелект като популярната система ChatGPT в училищата. По думите му когато покажеш на учителите практичността и как се случва всичко, те реагират много добре, имат интерес и желание да го пробват. Според него учителската професия ще е една от последните, които ще е заплашена. Учителите са истинските ментори, които събуждат интереса на децата, категоричен е той. Димитров смята, че частните уроци си отиват, защото ChatGPT може да обясни всеки един урок. Според него това е начин да бъде предоставено еднакво ниво на образование навсякъде

Началният учител от Аксаково Людмила Борисова не се притеснява за бъдещето на работата си. Според нея изкуственият интелект няма да измести хората


Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна