Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Тодев: Тепърва ще разбираме мащабите на проблема със заменките на гори

"Ако в следващите три месеца не решим проблема със заменките на гори, България ще бъде санкционирана от ЕК за непозволена държавна помощ", заяви депутатът

| Интервю
Снимка: Борислава Борисова

Нормално е човек да си мисли, че проблемът със заменките на гори е останал далеч назад във времето, но той не е. Тепърва ще разбираме мащабите му

Това коментира пред БНР Васил Тодев - депутат от ПП-ДБ и член на земеделската комисия в Народното събрание, която вчера подкрепи забраната за застрояване на заменените държавни гори. 

Той напомни, че в годините между 2007 и 2009 г. множество апетитни земи бяха заменени. Държавата е загубила от тези заменки милиони, дори има данни и за над милиард, отбеляза депутатът. 

В началото на октомври Висшият адвокатски съвет завежда дело пред КС, с което се опитва да атакува Параграф 3 от заключителните разпоредби на Закона за горите, който всъщност забранява застрояване на заменените гори. Целта на това дело е да се докаже, че по този начин е ограничено правото на собствениците да се възползват от собствеността, която притежават, обясни Васил Тодев. По думите му ако Конституционният съд се произнесе, че са нарушени правата на собствениците, би трябвало този параграф да отпадне

КС да иска становище от парламентарна комисия е прецедент, заяви депутатът. Според него Параграф 3 от Закона за горите е разписан подробно и добре мотивирано. Ние сме против отпадането му, категоричен бе той и подчерта, че вчера текстът е бил подкрепен с пълно мнозинство в земеделската комисия. Становището няма да мине през зала, но ще бъде потвърдено от председателя на парламента. 

От 2014 г. до сега България не е успяла да изпълни задължението си пред ЕК да възстанови неправомерната държавна помощ, коментира още Васил Тодев. И добави: 

"В края на октомври е постъпил иск от страна на ЕК спрямо България за неизпълнение на поетия ангажимент за възстановяване на тази неправомерната държавна собственост. Това означава, че ние не сме успели в този период да решим проблема, което най-вероятно означава, че ще има допълнителни санкции спрямо България. Размерът на санкциите в момента не може да се изчисли. Малко вероятно е в рамките на краткия период, който е даден като възможност, да успеем да решим проблема. Срокът е до началото на 2024 г. - трябва да направим съответните действия, което не е реалистично".

Според него има възможност да бъдем наказани с еднократна санкция или с периодични санкции, докато не решим проблема. Това би трябвало да стане ясно в края на януари 2024 г., обяви депутатът от ПП-ДБ.

По думите му проблемът има няколко страни. Първото е, че чрез заменките нашето общество е ощетено, а самите места са експлоатирани, въпреки че не могат да бъдат застроявани. От друга страна - сме ощетени и с това, че всички ние чрез данъците си ще плащаме, обясни Тодев.

Според него това, което може да се направи, е част от тези сделки да бъдат развалениДругото е процесът да бъде максимално ускорен, изказа мнението си той и заяви, че е оптимистично настроен в тази посока. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени