Във вчерашния ден в района на националния стадион "Васил Левски" в София се разрази протест на футболни запалянковци, преди футболната среща между България и Унгария. Инцидентът събра вниманието на множество репортери, включително и колегата Николай Христов от "Хоризонт“, който беше на място на събитието и сподели своите впечатления от снощи в ефира на "Хоризонт за вас".
Според Христов началото на протеста е било мирно и типично за футболните фенове. Но с времето е започнало влошаване на ситуацията. Един от ключовите моменти според него е бил след появата на група младежи, които той не може да идентифицира като като фенове на "Левски". Те се присъединяват към протеста, както и фенове от други градове, включително Пловдив и Перник.
"Дойдоха една група младежи, които не мога да оприлича като фенове на "Левски“. Това бяха момчета на видима възраст между 17 и 22-23 години. Дойдоха няколко фенове от други градове, мисля че едните бяха от Пловдив, имаше и няколко човека от Перник. Всичко беше нормално до момента, в който отнякъде се появиха няколко организирани групи. Доколкото разбрах едните са били на варненски отбори, а другите бяха на ЦСКА“, казва той и допълва:
Според него в случая е интересно, че феновете са се смесили, въпреки че не имало ясни обяснения защо това се случва. След пристигането на голяма група от феновете на ЦСКА, ситуацията се влошава още повече, като започва напрежение и хвърляне на пиротехника към полицията.
"След пристигането на голямата група на ЦСКА, която беше между 500 и 1000 човека. Тези хора заеха предните редици в това пространство, което беше отделено от полицията на феновете. Никой няма обяснение защо феновете бяха смесени. Какво се случи и защо всичките агитки бяха натъпкани, не можах да разбера?! Започна едно напрежение, хвърляне на пиротехника от страна на феновете към полицията. Полицията на няколко пъти предупреди феновете да престанат. Тук според мен дойде една от основните грешки, които полицията направи, т.нар. водно оръдие, което беше пуснато върху феновете. В този момент цялата ситуация ескалира“, коментира още Христов.
Този случай поражда разнообразни реакции, както в обществото, така и сред политическите лидери. Степан Хиндлиян, председател на Националния клуб на привържениците на "Левски", изрази съмнения за случайността на инцидента, тъй като според него той изглеждаше добре плануван и организиран.
"Не знам дали някой е сбъркал и къде са точно грешките, нещата изглеждат като добре планувани и замислени. На мен лично ми изглеждат като някакъв сценарий. Ако погледнем политическите реакции – от една страна, се иска оставката на вътрешния министър, от ГЕРБ пък го защитават и нападат столичния кмет. ДПС играе в колата на ГЕРБ. Денков признава, че вътрешният министър е назначение на ГЕРБ с половин уста. Всичко това ми говори за нещо добре планувано", коментира Хиндлиян.
Събитията, свързани с протеста на футболните запалянковци, остават обект на разследване и коментари, а точните причини и последици на произшествието все още се проучват.
Чуйте разговора в звуковия файл.