"Те се оперират от електроразпределителните дружества. Липсата на достачно инвестиции в тези мрежи, особено в последните 10 години, води до все по-увеличаващ се брой откази.
Състоянието на мрежата не е на ниво, с което трябва да се съгласяваме.
Териториалното разпределение на инвестициите е въпрос, който следва да предлагат самите дружества, а КЕВР да въздейства чрез одобрение на техните инвестиционни програми. От 10 години електроразпределтелните мрежи се явяват слабото звено на енергийната ни система".
Водното регулиране е функция на електроенергийното, посочи още Антонов.
"Ние, потребителите сме потърпевши от удоволствието да имаме ниска цена на електрическата енергия. Тя определя и ниското качество на услугата, която получаваме. Все още сме в условията на централизирани доставки на електрическа енергия".
Днес шефът на КЕВР - Иван Иванов, обясни, че когато има авария в градските райони, е необходимо до два часа да се премине към възстановяване на електроснабдяването.
"Това е задължение на дружеството. В извънградските райони – до 4 часа. Ако захранването не бъде възстановено до 24 часа, дружеството заплаща еднократна компенсация от 30 лева на всеки клиент. Ако продължи над 36 часа, за всеки период над 12 часа се заплащат 20 лева на всеки клиент.
Изключение правят случаите, когато има форсмажорни обстоятелства".
Антон Иванов посочи, че очаква да има разяснения от дружествата, които са лицензианти за съответната територия.
"Така е редно. Засегнати са изключително много клиенти и не е редно това да бъде оставено на догадки. Дружествата трябва да имат активна позиция.
Всеки клиент има възможност и самостоятелно да заведе оплакване. Но това не е толкова лесна процедура.
След като дружествата дадат своите разяснения, КЕВР трябва да излезе с позиция. Това е комисията, която би следвало да определи отношението при тази авария. Трябва да има национална позиция по този въпрос.
Накрая той трябва да се пренесе в полето на държавната администрация".
Цялото интервю на Георги Налбантов с Антон Иванов може да чуете в звуковия файл.