"Кое наложи да се променя днес Конституцията? Липсата на законност, на осъдени лица за корупция или необходимостта да сложим нашите хора както в правителствата, така и в регулаторните органи".
Излиза, че няма никаква връзка между основния закон и публичното мнение за него, отбеляза тя.
Тя коментира иронично промяната, даваща възможност на лица с двойно гражданство да бъда депутати или министри.
"Трябва да е множествено гражданство. 18 месеца за уседналост – един човешки живот знаете ли колко пъти по 18 месеца има? Това е едно голямо ограничение, което се поставя и ще оправдае и Кирил Петков за конституционното нарушение, което е извършил.
Конституционният съд даде правилно определение, че е извършено нарушение, но никой от органите не санкционира това. Следователно имаме суспендиране на Конституцията, откакто Кирил Петков е тук. Това означа също, че Конституционният съд е олекнал в прерогативите и функциите си".
Христо Иванов нямал никакви притеснения, че иновациите, като ги наричате, може да паднат в Конституционния съд, посочи тя.
"Защо ги няма? Това само означава, че тези двама, които ще бъдат избрани през януари и ще попълнят квотата на Конституционния съд през януари, вероятно вече са уговорени с какво поведение да бъдат там.
У нас съществува лична уния на всичките власти. Каквито и поправки да правим в Конституцията, те по никакъв начин не я разрушават".
Ние днес се правим, че сме извършили едно голямо действие, а всъщност ни предстои много често да го вършим, обясни Инджова.
"Представете си - всеки избор - нова Конституция.
Тези хора в сглобката са обединени единствено от целта "Конституция. А тя е достатъчно абстрактна и неангажираща личните им интереси. Ще трябва да бъде задвижвана всеки път, когато се конституира власт".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Ренета Инджова може да чуете в звуковия файл.