Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското здравеопазване през 2023 година: Какво се случи и какво остана недовършено?

| обновено на 21.12.23 в 11:55
Снимка: БНР

Сектор "Здравеопазване" беше в медийното внимание през изминалата 2023 година. Адв. Мария Петрова ни предостави обзор на ключовите проблеми и предизвикателства, пред които здравеопазването ни беше изправено пред този период в интервю за “Нашият ден”.

Началото на годината беше маркирано от скандала с разменените бебета в Шейново, който породи сериозни въпроси относно сигурността и качеството на услугите в родилните отделения и болници. Прокуратурата започна проверки във всички родилни отделения и АГ болници, но, според адв. Мария Петрова, това не е достатъчно. Отчетено е, че съществува сериозен недостиг на акушерки и специалисти в сектора, както и липса на добре разработени правила за работа, което затруднява ефективната проверка и надзор в болниците, което тя отчете като позитив, но и като поредна констатация не водеща до действия. 

Друг проблем, споменат от адв. Мария Петрова в интервюто, се отнася до недостига на лекарства. През голяма част от годината, имаше сектори с липси. Тя изразява загрижеността си, че системата, по която се разпределят лекарствата, не винаги отговаря на реалните медицински нужди на пациентите, а по-скоро се подчинява на интересите на определени лобита и корпорации. Това може да доведе до трудности за пациентите, особено за онези, страдащи от хронични заболявания като диабет.

"Формулата е сгрешена, доколкото е угодна само на определени лобита и финансови интереси, така че да може тези лекарства лесно да се изнасят и определени корпорации да трупат печалби за сметка на затрудненото ежедневие на пациентите.  Не мога да кажа, че това е неволна грешка", коментира тя.

Адв. Петрова се спря и на въпроса за електронизацията на нашето здравеопазването. Тя подчертава важността на електронните рецепти, но също така наблегна и на затрудненията в системата, които те донесоха. Зависимостта от електронната система може да доведе до забавяне в предоставянето на медицинска помощ, а това е нещо, което трябва да се вземе предвид при разработването на ефективни решения.

Чуйте кои теми засегна още адв. Петрова в интервюто!

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени