обобщение на Лора Търколева за предаването ''Любими празнични истории'' по ''Хоризонт''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По традиция Витлеем, където Иисус се ражда, е сред най-коледните градове в света. Тържествата, елхите, светлините и празничната суматоха впечатляват. Обикновено през декември градът е пълен с туристи, но не и сега. На централния площад "Мангер" няма украсено коледно дърво, а скромна библейска сцена върху руини, обградена с бодлива тел.
2023-а е годината, в която войната между Израел и "Хамас" помрачи Рождество за хората в Близкия изток. А въпросът пред всички нас е дали само за тях?
Малкият Иисус се ражда в пещера. На скрито. Онова скрито обаче не е като потайностите в тунелите на Газа, ползвани от Хамас дълги години. Същите, в които напоследък пристъпват израелските войници. Стъпки на поклоници и туристи няма да отекват нито там, нито в Западния бряг.
"В траур сме, скърбим като във всеки друг палестински град в Ивицата Газа и Западния бряг. Отменихме всички коледни тържества и чествания", казва кметът на Витлеем Хана Ханания пред VOA. 70 на 100 от икономиката на града му зависят от туризма. От 7 октомври насам обаче магазинчетата и хотелите на местните пустеят.
Тържества няма да има, но религиозни служби - да. В една от евангелистките църкви на Витлеем подредиха не традиционната рождественска сцена с младенеца, а сцена на бомбардировките в Газа, взели десетки хиляди жертви. Ранените са в пъти повече.
"Докато светът празнува, нашите деца са под развалините. Докато светът празнува, нашите семейства са разселени, а домовете им са разрушени", категоричен е пастор Мунтер Исаак. Затова в църквата му детската фигурка от дърво е повече от красноречива. "Това е детето Иисус, като детето е под отломки. Видяхме снимките на толкова много деца, вадени изпод руините! За нас това е послание, че Иисус се отъждествява със страданията ни."
А ние отъждествяваме ли се със Спасителя?
Доскоро поклонниците можеха да вървят по стъпките му в Светите земи. Буквално. Тази Коледа ни остават само спомените и снимките. Като тези, които Бина Калс и съпругът ѝ Любомир Калудов подредиха в Историческия музей на Царево.
Изложбата можете да видите до средата на януари. От нея ще си спомните за онзи скрит обор, някога във Витлеем, където се родило едно момченце, за да се роди светлината и надеждата.
Поклоннически пътувания сега няма, но ги има молитвите:
"Ще се съсредоточим върху молитвите за мир, защото това е градът на мира. Посланието за мир се е родило тук, в мига, в който Иисус Христос се е родил в този град. Точно това послание е отправено към целия свят тогава. Днес Витлеем и останалите палестински градове се нуждаят от истински мир", казва кметът на Витлеем.
За молитва зоват и духовници от близо и далеч. "Страданието на Витлеем е отворена рана за Близкия изток и за целия свят“, заяви преди дни папа Франциск. Той призова за осезаема подкрепа за хората, които - освен че страдат от отворената наново стара военна рана, са изправени и пред въпроса как да се препитават, след като се издържаха от поклонническия туризъм. Да не ги оставяме сами и "да се помолим на Бог за мир", подчерта папата.
За да отекват по Светите земи стъпките на хора, въоръжени с вяра, а не с автомати. И да стигнат до Витлеем. Градът, чието име на арабски означава "къща на месото", а на иврит - "къща на хляба". Горчивата ирония е, че и двете са нужни, за да бъде вечерята в един дом по-вкусна. И в делник, и на празник.
Чуйте повече от обобщението на Лора Търколева за предаването "Любими празнични истории" по "Хоризонт".