Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Дацов за Бюджет 2024: Политиката на правене на дефицити рано или късно води до дестабилизация

Любомир Дацов
Снимка: БГНЕС

Много трудно е да обясняваш на хората защо трябва да има консистентна и строга бюджетна политика, защото Бюджетът, освен че се грижи за различните функции в държавата, в самия него има различни лобита или групи от хора, които имат собствените си интереси. Всеки има интерес да получи по-висока заплата, а пенсионерите - да получават по-високи пенсии, независимо какъв е приносът и каква е обстановката. Поради това много често, особено в политиката, се изкушаваме да се изиграваме с тези групи, защото в края на краищата политиците искат да бъдат избирани. 

Това каза за БНР Любомир Дацов - финансист и член на Фискалния съвет - институцията, която прави независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка на държавата. Той е категоричен, че общият интерес, минава през политиката на дефицита или на така нареченото бюджетно салдо:  

"Друг е въпросът, че именно работата на финансовия министър е да бъде консервативен и да се опитва да не прави дефицит, а в зависимост от икономическото състояние и движението на икономиката да изравнява нещата.  

Има огромен проблем в политиката на сегашния финансов министър от последните 3 години, защото във време, когато бюджетът трябва да е балансиран или дори малко отгоре - позитивно салдо, той прави 3% дефицит, както се получи за миналата година според последните данни, които излязоха. За следващата година, има сложна математика, която стои зад това, България по принцип не трябва да прави по-висок дефицит от -1% в нормални времена. Това се нарича "средносрочна бюджетна цел". Ние сме задължени, включително и като политическа логика и като законодателство, което съществува, всяка година, ако сме извън този -1% да правим усилие и да намаляваме дефицита, който имаме над 1% с 0.5% всяка година. В българската стратегия, включително тази година, когато беше приет бюджета за 2024, а и за следващите години, е предвидено изобщо да не мърдаме от 3-те процента. Това изобщо не е разумно от гледна точка на предвижданията за икономическо развитие на България. Никой не може да обясни защо при 3 процента и нещо, каквото Министерството на финансите казва, че ще имаме като растеж тази година, ние правим такъв дефицит. Второ, рано или късно някой в Брюксел ще каже, че тази политика неконсистентна и не отговаря на правилата. 

Фискалният съвет също е казал в доклада си, “че тази работа няма да доведе до добро”: 

“Защото винаги, когато имаш възможност да спестяваш или да бъдеш по-благоразумен, а ти харчиш абсолютно неблагоразумно и в повече, отколкото могат да ти позволят приходите, винаги това води до две неща - или натрупване на дълг, или идване на момент, в който трябва да вдигнеш данъците, за да компенсираш нещата”. 

“Ние не подкрепяме тази политика на правене на дефицити, защото рано или късно тя води до дестабилизация на бюджета. А и другото - ние си играем с 3-те процента дефицит, които са представени като някаква манна небесна едва ли не в момента, чисто политически. Това е възможно най-високият таван, който може да бъде постиган. Това не означава, че ти трябва да стоиш на него. В следващите години ще трябва да слезем под този таван и обикновено да се придържаме около минус 1%.  

Няма предпоставки за актуализация на бюджета тази година, но "дяволът е в детайлите”, допълни Дацов в предаването "Преди всички" по "Хоризонт": 

"Цялата тази стратегия, която ни се проповядва в момента, може се играе ва банк и донякъде да излезе от успешна, само ако ние имаме много висока ефективност на харчене на средствата. А ние виждаме, на нас ни се рекламират проекти за общините. Насипното събиране на проекти от общините изобщо не е въпрос на политика или може би е въпрос на политика, но там ефективността е никаква. Ако погледнем, половината мерки, които са свързани с повишаване на събираемостта, водят до огромни разходи допълнително за фирмите и товари фирмите. Не може, вдигайки данъците например на големите, които са основните инвеститори, да ги накараш да инвестират допълнително в държавата". 

"На фона на всичките пропаганди, мен ме кара вътрешното чувство и опитът, който имам в живота, винаги да бъда малко по-внимателни с всичко това, което се случва". 

Интервюто на Илия Вълков с Любомир Дацов в предаването ''Преди всички'' можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Венцислав Василев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна