Паралел със събитията в книгата "Неизбежният съюз Берлин – Рим – Москва" на Александър Ликов и тези в Украйна и България направи внукът на автора - арх. Йордан Ликов в продължението на интервюто пред БНР.
"Виждаме, че западните демокрации не проявяват достатъчно характер в подкрепата на страна като Украйна, за да може тя да се справи с опасността. Подкрепят я, но не достатъчно", каза арх. Ликов в предаването "Хоризонт до обед".
Книгата "Неизбежният съюз Берлин – Рим – Москва" е писана през 1937 година от Александър Ликов, под френския псевдоним Габриел Лесли и след повече от 80 години излиза в България.
Заедно с арх. Ликов книгата коментира и Лъчезар Тошев, който открива реалния човек зад френския псевдоним.
Това е първото произведение, което предвижда побратимяването на два диктаторски режима. Книгата е преведена от френски внука на Александър Ликов – арх. Йордан Ликов.
"За съжаление знаехме малко за нашия дядо, който е живял отделно от двамата си сина, единият е моят баща. Живял е около 18 години извън България, така че нямахме достатъчно информация, само устни разкази и то непълни. Нямахме представа, че е писал подобна книга. Случайно през 2019 г., на едно събиране, където присъства Лъчезар Тошев и моят братовчед Чавдар Гюзелев, става дума за книгата и тогава разбирам за нея. Мина време и успяхме да я издадем, и се надявам да намери своята аудитория", разказа арх. Ликов.
Лъчезар Тошев сподели, че е търсил книгата 14 години и "през 2019 г. я намерих на френски".
"Целият процес продължи 28 години и ето, резултатът е налице", удовлетворен е Тошев.
Александър Ликов е емигрант в Швейцария, ляв човек, социалист, комунист, съпруг на Елисавета Багряна, който 20-те и 30-те години на XX век предвижда нещо, което левите хора не са могли да си представят, смята Тошев.
Проницателен социалдемократ го нарича Евгени Силянов, от когото Тошев научават за съществуването на тази книга.
"Александър Ликов нарича двата режима болшевишкия-комунизма и национал-социализма, фашизма - братя близнаци. Ако погледнем заглавията на главите на книгата, те са Демагогия, Илюзия, Империализъм, Лъжа, Арогантност, Варварство и Цинизъм. Той обвинява двата диктаторски режима, които по това време съществуват в Европа преди още да се развихрят и той има подозрение, че те ще се прегърнат, защото са много близки", казва Лъчезар Тошев.
А арх. Ликов допълва: "Той е вярвал, че демократичните сила ще намерят сила да се противопоставят на тези два режима, които той охарактеризира, но това не се случва на практика, поне до началото Втората световна война, защото следват Мюнхенските съглашения, които на практика подаряват части от Чехословакия, после и самата Чехословакия на Хитлер, както и Прибалтийските републики и част от Бесарабия на Сталин".
Ако книгата намери разпространение и има интерес към нея, да се издаде в оригинал на френски и евентуално на английски и да се потърси по-широка аудитория, надява се арх. Ликов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.