Интервю на Феня и Искра Декало с Еитан Ювал и Адас Шпанер
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Филаделфийският коридор, както се нарича буферната зона между анклава Газа и Египет, е във фокуса на вниманието. До сключването на мирния договор с Египет от 1979 година Израел контролираше коридора. След това този контрол бе поет от Египет. След оттеглянето на Израел от Газа през 2005 г. изцяло се контролира от Египет. През последната седмица израелските военни са поискали контролиращите да засилят бдителността и да не позволяват през тунелите да навлиза оръжие за "Хамас" и сродните му групировки.
За този коридор, който може да стане ябълка на раздора между Египет и Израел, кореспондентите ни Феня и Искра Декало разговаряха с Еитан Ювал от Центъра за национална сигурност "Моше Даян“ към Телавивския университет и с Адас Шпанер - директор на фирма за елекроника в охрана на границите.
"Еврейската държава настоява да се затвори тунелът, близо до граничния пункт на "Филаделфииския коридор“, защото по тази подземна магистрала "Хамас" получава оръжие и боеприпаси. Наскоро израелската армия откри цял подземен оръжеен завод, действащ почти 3 месеца след започване на войната.
Нов аспект на противоборство изникна в процеса на войната между Израел и "Хамас", което се изразява в засилване на контрабандата по цялата южна граница на Израел. Всеки ден войниците ни откриват нови арсенали на най-неочаквани места, като последното бе под университет.
Въпреки настойчивостта си, Израел се опитва да не разговаря максимално дипломатично с Египет, който е един от посредниците в сделките за освобождаване на заложниците. На искането на Израел реагира и Палестинската автономия, а нейният лидер смята,че контролът над Филаделфийския коридор е работа на арабските страни. Автономията го е контролирала преди да дойде на власт "Хамас", разказа Еитан Ювал.
Директната намеса може да бъде избегната , ако се прилагат технически средства, които не само да котролират стоките преминаващи към Газа, но и да следят да не се прокопават нови тунели.
"Осигуряваме електронна защита на стратегически (национални и частни) обекти. Предизвикателство е, въпреки войната, да намерим техническо решение как да продължат да функционират.
Израел, на базата на разузнавателна информация, твърди, че през тунели под Филаделфийския коридор се пренася оръжие за военните структури в анклава. Египет настоява, че те са унищожени от египетската армия. Според нас, не е необходимо физическо присъствие на наши войници - не само на място, но и близо до него. Всичко може да се поеме от електрониката, съчетана с изкуствен интелект. Предложението ни е да има няколко вида технологична защита. Тази защита трябва да е на няколко нива. Не за всички нови технологии имам право да говоря. Но има една, която вече се използва. Тя „разпознава“ по много параметри човек, дори да е маскиран или преоблечен.
Имаме технологии, които по вибрациите могат не само да разпознае копаене на тунел, но и кога по него минава товар. Разбира се, след провала на струващото милиони, гранично заграждение с Газа, на всички нас се налага да усъвършенстваме все повече системите си и да работим заедно за дублирането им и точното определяне на реална опасност или нарушение и преодоляването им по суша, под земя, по въздух и вода", посочи Адас Шпанер.