Има проблем в поведението и в липсата на усещането как би трябвало да се държат публичните лица и как да се оформи "кое е нормалното и кое не". Тук имаме сериозен проблем и диагнозата е ясна.
Това каза пред БНР Николай Стайков от Антикорупционния фонд.
От организацията са изпратили писмо до антикорупционните институции у нас - прокуратурата, ДАНС и КПКОНПИ.
"С това писмо искаме да напомним няколко неща, много любезно, на политиците, които са на високи публични позиции. Първото е да се напомни на политиците на високи публични позиции, в случая става дума за народен представител и председател на една от големите парламентарни групи в т. нар. евроатлантическо мнозинство, че високите позиции вървят с високи отговорности. Не може да се раздава правосъдие, да се раздават обвинения в ефир, и то от един депутат, единственият в парламента, санкциониран от две държави за корупция – САЩ и Великобритания", каза Николай Стайков.
В предаването "Нещо повече" той коментира изказванията на Делян Пеевски, с които депутатът отправя сериозни обвинения.
"Депутатът раздава обвинения и институциите мълчат. Институциите, вместо да обслужват с действие или бездействие, предлагаме да се задействат и да не позволяват в информационния вакуум да се вихрят подобни медийни саморазправи. Институциите да си вземат ролята по закон, независимо дали става дума за депутати, или за някакви по-овластени фигури с "магическо евроатлантическо влияние". Просто да си дойдат нещата на мястото, за да живеем в една държава, каквато всички искат. Когато говориш за корупционни кръгове и пари в брой, това са сериозни данни. Един депутат, санкциониран за корупция от две държави, би трябвало да знае много добре за какво говори. Затова призовахме ресорните институции да си влязат в позицията, да разпитат и да стане ясно - има ли нещо, или това са само политически мъгли, които се добавят към голямата евроатлантическа мъгла, която в момента идва и откъм управляващите и която цели да забравим основните неща – въпросите от миналото, неизчистените съмнения по корупционни казуси и отново тогава бяха обслужвани - с действие или бездействие, от антикорупционните институции", препоръча Стайков.
Той предупреди, че това, което се случва, е "много опасно и могат да си го позволят хора с изключителен медиен и институционален комфорт, след Десислава Атанасова нищо не може да бъде изключено".
И коментира:
"Ролята на гражданските организации е не да правят политически анализи или да се месят в политиката, а като активни наблюдатели да се намесват, когато има нужда. В случая виждаме, че антикорупционните институции действат като невидима част от сглобката".