Този текст сега ще бъде тълкуван от Конституционния съд, посочи той.
Решение на Конституционният съд казва, че мандатът започва да тече не от произведения избор, а от освобождаването на поста от предишния конституционен съдия, обясни експертът.
"Но и 7 години не са за изпускане".
Очевидно е, че попълването на регулаторните органите ще бъде договорени на някакъв принцип, отбеляза Иван Брегов.
"Той можеше да бъде квотен или можеше тези, които се заявяват за съдебни реформатори, да вземат по-силни позиции в Съдебния съвет и в Инспектората към ВВС и да отстъпят във всички останали регулатори, за да имат решително мнозинство. Но подозирам, че след като този процес ще бъде удължен във времето, те ще изпаднат в неприятната ситуация да имат малцинство във всеки един от органите и то да не произвежда никакви решения и да не влияе на процесите".
Ако прореформаторските среди имаха ясна позиция защо стоят във властта, щяха да се опълчват и на Пеевски, и на Борисов и да имат опозиционен облик, въпреки че участват в управлението, смята Брегов.
"Но аз не виждам лидерство, което може да се противопостави, не виждам и вътрешни опозиционни гласове в тези формации. Това показва, че лидерите им са тоталитарни. Те "отстреляха“ всички инакомислещи".
Иван Брегов коментира и повдигнатите въпроси от председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски. Те са към главния прокурор, главния секретар на МВР и шефовете на ДАНС и Комисията за противодействие на корупцията. Пеевски се интересува защо прокуратурата и службите не оповестяват данни за проверки и дела по случаи с висока обществена значимост, свързани с президентската администрация?
Брегов заяви, че би насочил вниманието към дела, свързани с хора в настоящето управление.
"Очевидно господин Пеевски е новият защитник на справедливостта. Виждам, че я защитава с всички сили, стига да не е избирателно.
Може зад това медийно съобщение да стои подаването на сигнал. Ако господин Пеевски е подал сигнал до прокуратурата, имаме основания да бъде започнато производство. Надявам се да бъде последователeн в действията си.
Президентът не може да бъде преследван наказателно, докато изпълнява тези свои функции, но президентските съветници не се ползват с този имунитет. Очевидно там върви сериозен процес.
Това е политическо предупреждение, че по някакъв начин ще бъдат "отстреляни" президентските съветници, през които са минавали редици политически и икономически процеси. Господин Пеевски насочва вниманието натам, за да го свали от управляващите.
Върховете в прокуратурата често пъти са политически услужливи и очевидно от там се очаква някаква реакция. Ако има някаква съпротива от самата прокуратура, да излязат с декларация и да кажат, че не искат никой да се намесва в работата им.
"Хемусгейт" беше най-важният изпит, който можеше да развърже политическата ситуация. Господин Сарафов издържа този изпит (на управляващите - бел.ред.), защото наблюдаващите прокурори бяха преместени или командировани на други позиции".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.