Катарактата или пердетата на очите, както пациентите познават заболяването, се развива няколко години и може да доведе до загуба на зрение.
"Пердето на очите се появява в напреднала възраст, тогава има замъгляване на естествената леща и зрението започва да намалява, започва да се вижда по-трудно, като през найлон, но освен при възрастните хора, може да се срещне и при всички възрасти катарактата, поясни за "Хоризонт" с доц. Атанас Калайджиев, началник на Очна клиника във Военномедицинската академия в София:
"Вродени катаракти може да има още при раждането на детето, когато има някакви инфекции по време на бременността на майката.
Също така имаме придобити катаракти, както е при диабета или комплицирани катаракти при някои други очни заболявания.
Старческата катаракта най-често се появява след 60 годишна възраст и хората срещат проблеми в ежедневната си дейност, поясни още доц. Калайджиев.
По думите му освен замъгляването на погледа в тези случаи, възрастните хора може да виждат не толкова ярки и живи цветовете. Зеницата може да не е черна, а бяла. Повишава се чувствителността към светлината, а зрението през нощта се затруднява, особено при слаба светлина, може да има двойно виждане на едното око и честа промяна на диоптрите, като накрая се достига до хирургия, изтъкна още доц. Калайджиев.
Той поясни, че в тези случаи медикаментозното лечение - хапчета, инжекции, капки, мехлеми, не дава резултат на съвременния етап при това заболяване.
"То се лекува единствено чрез хирургия и операцията се препоръчва от специалистите, когато зрението започне да пречи на ежедневните дейности на човек, каза още за БНР доц. Атанас Калайджиев.
Още по темата в звуковия файл.