Интервю на Силвия Великова с адв. Христо Христев в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Не очаквам някакво съществено развитие по посока на ефективно разследване от страна на прокуратурата". Това заяви пред БНР адв. Христо Христев - преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и новоизбран член на Софийския адвокатски съвет.
Много от фактите, които отново бяха поставени във фокуса на общественото внимание след показния разстрел на Мартин Божанов - Нотариуса, всъщност са известни отдавна, посочи той и напомни разследванията на Антикорупционния фонд от преди 2-3 години.
"Очевидно до настоящия момент не последва някакво ефективно разследване на тези факти от компетентните органи", отбеляза адв. Христев. И добави:
"Нямаме никакви публично известни данни от този доклад на Специализираната служба за противодействие на организираната престъпност да е последвало някакво разследване в прокуратурата".
Според него има възможност за сезиране на компетентния адвокатски съвет от страна на граждани, юридически лица и държавни органи. По същество има възможност и самите органи на адвокатурата да предприемат действия при наличие на информация и публикации в средствата за масова информация, в които се съдържат достатъчно данни за предположение, че има извършени дисциплинарни нарушения, допълни адв. Христев.
Има ли други способи, чрез които този случай може да бъде разплетен докрай?
"Възможен подход е да бъде предприета анкета в рамките на НС. За да бъде тя ефективна, а не да бъде някаква форма на политически театър и опит за отбиване на вниманието, според мен тя трябва да бъде проведена по начин, който гарантира максимална прозрачност на действията на съответната комисия. Това ще бъде едно много съществено изпитание за действителните намерения на субектите, които играят на парламентарен терен, да осъществят ангажиментите за пробив в статуквото на масовата корупция в България", изказа мнение адвокатът в интервю за предаването "Преди всички".
Според него в един такъв случай може много добре да се види както дали прокуратурата и други правоохранителни органи действително изпълняват своите функции, така и дали субектите на парламентарен терен имат действително намерение и воля да превърнат в действия декларациите, че имат за цел да противодействат на всички форми на корупционно поведение по всички етажи на властта в България.
"От начина, по който се подхожда към този случай - формира се или не временна парламентарна комисия, по който се организира работата на тази комисия може да стане ясно дали някой наистина иска да разплете този случай или просто търси начин да тушира напрежението, да го изпусне в някаква посока, което няма да доведе до реална промяна и просто да отмине вълната, която се е вдигнала в момента. Това е и отговорност на тези субекти в българския парламент, които претендират, че тяхна основна мисия е пробивът в това статукво на корупция, което владее България от много години насам. В такива действия можем да видим дали те наистина са водени от такива намерения".
По думите му проблем при магистратите със сигурност има:
"Когато корупцията е достигнала такива мащаби, каквито в България, няма как системата да не е засегната в дълбочина, в корен. Проблем има. Да бездейства по такъв начин основният клон на правоохранителната система в България - прокуратурата, очевидно години наред имаме и определени бездействия от страна на ВСС да упражнява ефективно правомощията си по отношение на прокуратурата. Същият този орган има основна функция да гарантира независимостта на съда. Ако той не е изпълнявал ефективно своите правомощия по отношение на прокуратурата, трябва да сме много наивни да смятаме, че го е правил по отношение на съда".
Адв. Христев очаква реакция на магистратските организации до вторник - сряда.
"Проблем в системата има. Смятам, че дълго във времето липсата на ефективни решения по отношение на тенденциите на криза в правовата държава и в начина, по който функционира правосъдието, не бяха решени и оттам се стига до качествено изменение на средата в структурата на съдебната власт. Не смятам, че с промени във фините баланси на структурата на ВСС ние можем ефективно да решим този проблем".
Не е ли необходима пълна проверка на имущественото състояние на магистратите в България, попита той.
Интервюто на Силвия Великова с адв. Христо Христев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.