Датата не е избрана случайно - това е денят, в който представители на демократичната опозиция у нас през 1941 г. връчват в двореца молба с искане за аудиенция при цар Борис III, каза пред БНР историкът Стефан Дечев, преподавател в НБУ.
Молбата е била подписана от широк кръг представители както на консервативната десница, така и на леви политически сили, от центристи, дори от двама представители на комунистическата партия, които подписват в лично качество, поясни той.
"Които настояват за аудиенция, в която да изразят желанието си за запазване на мира, за оставане на България извън войната и неприсъединяването ѝ към Тристранния пакт и за запазване на законността и демокрацията в страната."
Това не са първите антифашисти, но са хората, действали срещу фашизма и нацизма в тези тревожни месеци в края на 1940-та и началото на 1941 г. Всички те имат нерадостна съдба, когато се установява властта на 9 септември 1944 г., подчерта Дечев.
Тези хора и тяхната антифашистка и антинацистка дейност са били крити в продължение на десетилетия, коментира историкът в предаването "Хоризонт до обед".
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.