Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Венелин Стойчев: Няма реално разделение на властите и за да компенсираме, има нужда от сглобки

| Интервю
Венелин Стойчев
Снимка: Ани Петрова

Ротация и правителство ще има въпреки съмненията за договорки и всичко това е в рамките на очакваното. Това сподели в интервю пред БНР доц. Венелин Стойчев от Института по философия и социология на БАН.

В предаването "12+3" той коментира езика и начина на говорене на политиците след двудневните консултации на политическите сили при президента Румен Радев за съставянето на кабинет с мандата на ГЕРБ.

"Договорка ще има, но въпросът е какво се случва за обществото и развитието ни от тази ротация. Мисля, че е важно да минем през тези процеси от гледна точка на демократичното общество. Големият проблем за сглобката е, че около нас няма реално разделение на властите и за да компенсираме, има нужда от сглобки, които компенсират тези обществени дефицити", коментира доц. Стойчев.

Той е категоричен, че "политиката започва, когато спрем да говорим за "хората" и "народа", а започнем да говорим за "граждани".

"Ситуацията е в рамките на очакваното. Като граждани, анализатори и журналисти трябва да виждаме отвъд тези очаквания. Имаме съмнения, но това е смисълът на политическия диалог и разговор", коментира социологът. 

Той припомни думите на Корнелия Нинова на излизане от президентството: "Ние ще влезем в следващото НС, ако има избори", означава, че в главите на БСП 4-процентната бариера е препятствие. 

Начина на говорене на политиците той оцени като "цирк".

"Това, което виждаме, е пошло, отвратително. Проблем е, защото имаме хора, които изпитват перверзната наслада да гледат такъв тип говорене от парламентарната трибуна и от публични институции, и от друга страна пак са хората. А политиката започва тогава, когато спрем да говорим за хората и народа, когато разберем, че има граждани, тези граждани имат интереси и се обединяват, за да отстояват интересите си. Когато има силно общество, има здрава държава. При нас, понеже обществото не е силно, имаме корумпирана държава, която продължава да разяжда и възможността за развитие на обществото", обясни доц. Стойчев. 

На въпроса - кое е добре за народа, той отговори:  

"Няколко важни индикатора - червени лампи трябва да ни светят. Когато някой говори за "народ", е популистка реторика, когато говори за "граждани и интереси", е смислено, защото сме на терена на модерната политика"

Според него в момента България е като Германия след Втората световна война: 

"След дългото управление на ГЕРБ, в голяма степен сме като Германия след Втората световна война. А това е дълго управление, при което политическите партии се стабилизират от ресурсите на държавата, е проблемът пред нашето общество". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна