Публичните лекции са насочени към т.нар. „криза на критиката“, явления като архитектурен популизъм, нов архитектурен консерватизъм и др.
Пред Радио София арх. Зекие Емин и арх. Георги Мърхов от екипа на фондация "Ново архитектурно наследство обясниха, че целта е да изкарат на преден план темата за архитектурното наследство, „извън балона на архитектурата“.
„Винаги се опитваме да поглеждаме на процесите през призмата на обществото, да го включваме в разговора. Лекцията през миналата година беше един такъв опит, защото тогава говорихме именно за градски активизъм и как обществото реагира на процесите в градската среда. Лекционният курс, който сега предстои поглежда от още по-далече на проблемите, защото този път ще говорим за медии и общество – по какъв начин медиите реагират на процесите в средата, как ги разказват, как обществото комуникира с тях“, каза арх. Зекие Емин.
Четирите лекции са на теми: „Архитектура, общество и медии“; „Орли, „традиции“ и новият архитектурен консерватизъм“; „Паметници, паркове, парламенти и новият архитектурен популизъм“, „(Архитектурна) критика след дигиталната революция“.
„Реално погледнато, единственото печатно издание за архитектура в България е сп. „Архитектура“. То е тясно специализирано и се получава единствено от членовете на САБ. Архитектурната критика също е доста ограничена, доколкото разбирам това се отнася и за другите изкуства. Именно затова част от нашата работа е да успяваме да говорим едновременно и на професионалисти, и на по-широката публика или поне да се опитваме да го правим“, обясни арх. Георги Мърхов.
Той добави, че до голяма степен обществено мнение в социалните медии повлиява на реакцията на институциите. Това би могло да реши конкретен проблем, но не е в помощ на проблемите, свързани с културното наследство, опазването на архитектурното и строителното качество, както и на човешкото здраве.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.