Утре - 20 март, настъпва астрономическата пролет. В ранните часове ще се изравнят ден и нощ и ще има равноденствие, което съвпада с един важен за Азия празник – Ноуруз, известен още като Персийската нова година. Той представлява поредица от 13 дни, в които се провеждат специфични ритуали. Празникът се отбелязва от поне 3000 години. Произходът му е свързан със зороастризма.
"Един от символите на празника е т.нар. традиционна маса, на която се подреждат поне седем ястия, чието наименование започва с буквата С на фарси. Има символи като огледалото и свещи, както и боядисани яйца, които са подобни на великденските. Зелена трева символизира новото начало. Има специфични сладки и подправки", разказа пред БНР Махса Нураи, млада жена от Иран.
"Символизира новото начало. Взимат се нови решения и се правят планове".
В купичка се поставя и покълнала леща, която е символ на плодовитостта, разаказа Бистра Иванова от "Мулти култи" в предаването "Хоризонт до обед".
Всеки район има своя специфична музика, която се изпълнява на този ден. В персийската традиция се пали и огън, който се прескача. Това напомня на българските обичаи.