"В хода на политическата криза има риск Министерски съвет да ги направи акционерни дружества без дебат, както се опита и преди две седмици. Добре, че тогава вдигнахме шум. В същия ден Министерството на земеделието внесе много остър доклад срещу предложението на министъра на финансите горските предприятия да станат дружества.
Тишината около темата той обясни с "могъщи скрити интереси".
"Горските служители, всички си траят. Политиците се съобразяват със своите лидери. Никой не смее да се заяде с Асен Василев".
От икономическа гледна точка Василев може би е прав, все пак отчете Дунчев.
"Миналата седмица излезе разследване как и в момента се източват горските предприятия".
Темата е важна, посочи той.
"Благодарение на това, че 75 % от всички български гори са държавна собственост, България има шанса да притежава едни от най-добре запазените горски масиви. Те са по-добре запазени от европейските, американските и канадските. Нашите гори са свободно достъпни".
Политическо решение е как ще се управляват държавните гори, отбеляза експертът.
Ако горските предприятия станат акционерни дружества, някое недобросъвестно правителство може да вкара държавните гори в капитала на акционерните дружества, да започнат да ги фалират и разпродават.
"В момента има горски предприятия, които диктуват на НС как и колко да се сече. Тези хора имат такова влияние, че утре може да си организират промени в законите и да влязат в акционерните дружества.
Трябва да има дебат по този въпрос, поне изслушване в Комисията по земеделие".
Дунчев заяви, че "земеделският министър нищо не разбира от гори".
"Само земеделие му е в главата. Горите ги е оставил на едни изключително манипулативни заместник-министри и други служители. Чрез създаване на държавна агенция отговорността ще пада върху ръководителя й, който ще отговаря пряко пред министър - председателя.
Агенцията ще позволи да се вкарат политиките за гарантиране на икономическа ефективност на тези предприятия".
Държавата не успява да възстанови щетите от 103 заменки на гори, извършени до 2009 година. Тече и конституционно дело срещу забраните върху заменените гори, а природозащитници се страхуват, че те могат да бъдат застроени.
"Когато има тишина, значи има нещо отзад. Сега не са виновни ГЕРБ.
Ако не беше този дебат по конституционното дело в НС, нямаше никога да разберем, че ЕК е завела съдебен иск срещу България заради това, че не изпълнява решението на Комисията от 2014 г., с което осъди заменките.
Ще тупкаме топката и ще водим делата докрай. По някой в момента трябва да връщаме милиони на частните заменители, защото оценките са фалшиви, а съдебните институции приемат всичко това".
"Проблемът е, че държавата мълчи. Единственото решение е разтрогването на заменките".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.