Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромир Живков: Може би големите зърнопроизводители са оказали натиск за оставката на Кирил Вътев

| Интервю
Добромир Живков
Снимка: Савина Спасова, БНР

Може би големите зърнопроизводители са оказали натиск и земеделският министър Кирил Вътев напуска служебното правителство на Главчев. Това коментира Добромир Живков от "Маркет линкс" в интервю пред БНР. 

"Имаше сериозен конфликт между големите зърнопроизводители, които са влиятелни и на места разполагат с политически лостове. И да не подценяваме тяхната роля в политиката по места и с финансовите лостове за подпомагане", изрази мнението си политологът.

Според него "има явно лобиране, за да бъде сменен", а причините могат да са най-различни – лаборатории, вносът на зърно от Украйна, граници.

"Оставката може да се приеме дори като лична вендета на бранша. Това е публичен акт, който може да цели символично значение - кой има по-голямо влияние. Може би това са повече големите зърнопроизводители, отколкото Вътев", допълни още Живков.

Според него смяната на външния министър с Даниел Митов е обяснима, защото "търси се фигура, която да е много по-ясно евроатлантически ориентирана и със съответните биографични доказателства за това". 

И обясни: 

"Това е поне програма минимум, която преследва Борисов. След несъстоялата се ротация и отслабването на България като съюзник на югоизточния фланг на НАТО, ние по-твърдо трябва да продължим евроатлантическата си линия на стратегическо партньорство. Защото иначе се рискува допълнителен натиск върху най-голямата политическа сила и нейния лидер". 

Живков обяви, че според последните социологически проучвания с около 8-9% се увеличава разликата между първата и втората политическа сила след неуспешната ротация.

"За мен е логично. ГЕРБ успяват да мобилизират твърдите си избиратели. Начинът, по който се случиха събитията около ротацията, показа, че до голяма степен в държавата най-голямо влияние има Борисов. И в тандем с Пеевски определят политическата ситуация. От друга страна, при ПП-ДБ има разочарование и прегрупиране, но всичко ще се оформи и стабилизира в оставащите месеци до изборите", коментира Добромир Живков.

Според него основен фактор за политическата парализа е стремежът на определени политически сили да запазят статуквото, изградено през последните 15 години, а другите да го разбият.

"Не виждам как тази конфигурация ще възпроизведе устойчив формат. ГЕРБ и ДПС пазят властовите ресурси, ПП-ДБ опитват да пренаредят тази картина със съдебна система, служби и регулатори", допълва той. 

Неговата прогноза е, че няма да изгрее нов политически субект: 

"Шансът е минимален. Няма условия, затова и разочарованието е твърде голямо. През 2021 и 2022 г. се изстрелваха рязко на политическия небосклон, но трябва да имат ракетоносител, за да реализират своето изгряване". 

За евроизборите смята, че основно кампанията ще се води без изключение в полето на националните приоритети. 

"Вътрешните дрязги – политика, бизнес, социални и междуинституционални конфликти - това отслабва държавата. България не тръгва смело по пътя си и това ще се отрази на всички цели - Шенген, еврозона, икономически растеж", предупреди политологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна