"Служебният кабинет е политически орган. В този смисъл се забелязва едно смесване на понятията партийно и политическо. В много служебни кабинети сме виждали изявени партийни фигури от целия политически спектър. Това не е нещо ново", обясни пред БНР доц. Албена Танева, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Очаква се утре - 19.04, президентът и служебният премиер да проведат разговор за предложените промени в състава на служебния кабинет.
"Отговорността за резултата на служебното правителство не е на отделни лица, а ангажира много по-голям профил на политическите играчи. Всички трябва да се държат малко по-държавнически и умерено.
Прибързаните действия в управлението крият разнообразни рискове. При издигането на лица на високи позиции е добре да се замислим колко много комплекси за малоценност се демонстрират в политическия живот в последните години".
Изключването на телефона в момент на криза на настоящия външен министър не е просто техническо отклонение, смята Танева.
"Също така има една реч, която може да се коментира. Има едно прекаляване. Проблем е, че не може да се осъществи контакт с един министър в ситуация на криза.
Прибързването не е добра философия на управлението.
Има хора, които поради липса на капацитет или поради наивитет може да водят до дълбоки проблеми. Държавното управление е много високо професионална дейност".
Президентът допринесе по своя начин за кризата, която имаме в момента, посочи още тя в предаването "Нещо повече".
Важно е да излезем и да гласуваме, защото така могат да се развалят политическите пасианси, призова още доц. Танева.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.