По същество актът на оставката на Росен Желязков може да бъде тълкуван като анти ГЕРБ и ДПС коалиция, която ще бъде на всяка цена.
Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев.
Парламентът освободи предсрочно председателя Росен Желязков. Решението беше взето със 129 гласа "за" и 103 "против". Депутатите то ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и ИТН дадоха своя вот за отстраняването му. Против бяха ГЕРБ и ДПС.
"Гласуването на оставката на председателя на НС в нормална ситуация би означавало промяна в мнозинството.
Ситуацията изисква политическите партии или да правят предизборни коалиции, или в рамките на предизборната кампания да заявят с кого ще се коалират.
Председателят на НС е част от "домовата книга", както се изрази президентът Радев. Интересно е дали има някакви идеи за промени в служебния кабинет – нов министър-председател и договаряне на състав и структура на служебния кабинет".
Атанас Радев посочи обаче, че "по-скоро няма изгледи за тази ситуация".
Той отбеляза, че в служебния кабинет "има ярки фигури от страна на ГЕРБ, както и спекулации за това чии са другите министри".
"Въпросът не е за състава на кабинета, а разговор по какъв начин ще бъде конструиран следващият. Заявките, които виждаме към момента, са за бъдещото управление".
Не трябва да се пропуска и фактът, че на терена се появяват нови политически субекти, посочи политологът.
"Интересно е дали Мая Манолова и Ваня Григорова, които се обединяват, ще получат подкрепа от страна на президента.
В дясното пространство отчетливо се вижда проектът на Вили Лилков и обединението на старата градска десница. Но госпожа Григорова има по-сериозни шансове, предвид факта, че успя да стигне до балотаж в София. В дясното пространство конкуренцията е много по-жестока".
Около 6-7 партии биха могли да влязат в парламента, прогнозира той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.